Yatırımcılara tavsiyeler:

Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Halaç :

“Kısa vadede dolara yatırım mantıklı”

 

Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Halaç, tasarruflarını inatla altında değerlendirenlere “beklemelerini” tavsiye ederken yeni tasarruflarını altına yatırmak isteyenlere ise dolar bazında faiz gibi alternatif yatırım araçlarına yönelmelerini önerdi.

  Altın, dünya piyasalarında bin 100 doların altına inerek Şubat 2010’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi, ancak döviz kurundaki yüksek seyir nedeniyle Türkiye’de aynı oranda düşüş gerçekleşmedi. Altındaki düşüşü değerlendiren Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Halaç, “Ülkemizdeki dolar kurundaki yükselme, altın fiyatlarının dünya piyasalarıyla paralel düşmesini engelliyor. Dolar kurundaki bu yükseklik devam ederse, yurtiçi altın fiyatları, dünya altın fiyatlarının gösterdiği gibi bir düşüş oranı göstermeyecektir. Ancak dolar kuru düşer ve dünya ons fiyatı da gevşerse ülkemizde gram altın fiyatı gerileyebilir. Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artırımı beklentisi ve hükümetin kurulamaması, son dönemde yaşanan olaylar gibi iç etkenler nedeniyle bu olasılık pek mümkün görünmüyor” dedi. Halaç, tasarruflarını inatla altında değerlendirenlere “beklemelerini” tavsiye ederken yeni tasarruflarını altında değerlendirmek isteyenlere ise dolar bazında faiz gibi alternatif yatırım araçlarına yönelmelerini önerdi.

Altın fiyatındaki düşüş ve İstanbul Altın Rafineri’sinin 1 milyar 670 milyon dolar değerinde toplam 45 ton altının, yastık altından ekonomiye kazandırıldığını bildiren raporundan sonra, altın fiyatlarının geleceği ile ilgili merak da arttı. Altındaki son gelişmeleri değerlendiren Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Halaç, “Raporun detaylarında, Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklar politikası ve altın bankacılığındaki yeni politikalar sayesinde bu miktar altının ekonomiye kazandırıldığı belirtiliyor. Şunun ayrımını belirtmekte fayda var. Yastık altındaki altınlar da ekonominin bir parçasıdır. Sadece, bankacılık sisteminin içinde bulunmadıkları için tasarruflar kanalından yatırımları destekleyecek fonlara dönüşmemektedirler” dedi.

 Doç. Dr. Umut Halaç- Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi
Doç. Dr. Umut Halaç- Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi

Bu raporda; sık sık belirttikleri bir durumun da altının çizildiğini vurgulayan Doç. Dr. Umut Halaç, “Altının yurtiçi değerinin, sadece ons fiyatı tarafından belirlenmiyor. Bu hesaplara, liranın dolar karşısındaki değerinin de eklenmesi gerekmekte. Son bir yıl içinde ülkemizde altın/gram fiyatı 88 liralardan başlayarak 105 liraya kadar yükseldi ve son günlerde 97-98 lira fiyat aralığında bulunuyor. Genel eğilim olarak yavaş olsa da bir yükseliş eğilimi görülüyor. Dünyada altının dolar bazında ons fiyatı ise aynı dönemde bin 300 dolarlardan başlayıp bin 100 dolarlara doğru gerilediği görülüyor. Bu rakamlar, Türkiye’deki altın fiyat hareketi ile dünyadaki altın fiyat hareketi paralellik göstermediğini ortaya koyuyor. Bunun sebebi dolar kurundaki değerlenme veya Türk Lirasındaki değer kaybı. Bu bağlamda dolar kurundaki hareketlilik ‘piyasa dengesini buluyor’ kolaylamasıyla geçiştirilemeyecek kadar önemli bir konu” diye konuştu.

ALTININ GELECEĞİ NE OLUR?

En çok sorulanın “Altın fiyatı gelecekte ne olur” sorusu olduğunu belirten Doç. Dr. Halaç, “Bu soruya birkaç açıdan bakarak cevap vermek lazım. Dolardaki faiz artırımı yakınlaştıkça ve artırım gerçekleştikten sonra, dolardaki güçlenme devam edecektir. Bu bağlamda altının ons fiyatında daha da gevşeme olması bekleniyor. Ayrıca Çin hisse senedi piyasasındaki güçsüzlük, altının ons fiyatını olumsuz olarak etkiliyor. Bu bağlamda Eylül 2015’de beklenen dolar faiz artırımına kadar, altın ons fiyatının bin dolarlar seviyesine gelmesi, hatta biraz daha değer kaybetmesi olasılığı güçlü. Ama 800 dolarlar seviyesine gerilemesi pek mümkün görünmüyor” dedi.

altın

TÜRKİYE’DE DURUM NE?

Altının ülke içindeki Türk Lirası değerindeki hareketliliğin şu aralar genellikle döviz kurundaki değişikliklerden etkilendiğini ifade eden Halaç, “Dolar kurundaki bu yükseklik devam ederse, yurtiçi altın fiyatları, dünya altın fiyatlarının gösterdiği gibi bir hareket göstermeyecektir. Dolar kuru geri gelir ve dünya ons fiyatı da gevşerse ülke için gram altın fiyatı gerileyebilir. Ancak hükümetin kurulamaması, son yaşanan olaylar döviz kurunu yukarıda tutan etkenler. Bunun yanında, altın fiyatlarının ülke içinde gerilemesini engelleyen ve talebin canlı tutulmasını sağlayan geleneksel düğün sezonumuzun etkisini de göz ardı edemeyiz” şeklinde konuştu.

YATIRIMCILARA ÖNERİLER

Bu bağlamda, tasarruflarını inatla altında değerlendirenlere “beklemelerini” tavsiye eden Umut Halaç, “Yeni tasarruflarını inatla altında değerlendirmek isteyenlere ise alternatif yatırım araçlarına yönelmelerini söylemekte fayda var. Bence altını tercih edenler için belirsiz keyifsiz bir dönem. Bunun yerine mevcut iç dinamiklere göre ve Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesi halinde daha da yükselmesi beklenen dolara yatırım yapmak kısa vadede mantıklı olabilir. Dolar cinsinden faiz yatırımını önerebilirim” dedi.