Yaşar’da bilim şenliğiScience Festival at Yaşar

Avrupa’nın dört bir yanındaki 250 şehirde aynı anda düzenlenen Avrupa Araştırmacılar Gecesi’nin İzmir’deki etkinliklerine ev sahipliği yapan Yaşar Üniversitesi, bilim severleri, farklı bilim alanlarında çalışan araştırmacılarla buluşturdu. Halkı, özellikle gençleri, bilimle ve araştırmacılarla buluşturmayı hedefleyen Avrupa Araştırmacılar Gecesi etkinliklerinin Türkiye’de sadece iki üniversitenin düzenlemeye hak kazandığı etkinliklerin İzmir ayağına Yaşar Üniversitesi ev sahipliği yaptı. 2 binin üzerinde öğrencinin katıldığı, “Bilim Herkesi Birleştirir” sloganıyla hazırlanan etkinlikler kapsamında, deneyler, sanattan enerjiye, kodlamadan robot yapımına kadar birçok konuda eğitimler ve çalıştaylar düzenlendi.

BİLİM HERKESİ BİRLEŞTİRİR

AB Ufuk 2020 Programı kapsamında Türkiye’den kabul edilen iki projeden biri olan Yaşar Üniversitesi Avrupa Birliği (AB) Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan “Bilim Herkesi Birleştirir” projesi kapsamında, her yaştan çocuk ve gençler, bilim ve bilim insanları ile buluşma fırsatı buldu.

ysr-bilim-1

Selçuk Yaşar Kampusu,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından seçilen bilimsel öğrenci projelerinin sergilendiği, deneylerin yapıldığı, bilimsel gösterilerin sunulduğu, sanattan sinemaya bilim konulu sohbetlerin ve çalıştaylar gibi faaliyetlerin yapıldığı bir alana dönüştü. Üniversitede görev yapan yaklaşık 30 akademisyen ve araştırmacı, deneyimlerini paylaştı. Yaşar Üniversitesi AB Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gökay Özerim, “Kentin dört bir yanındaki okullardan gelen 2 binin üzerinde öğrenci ve katılımcılara; kodlama, sağlıklı beslenme, uygulamalı 3 boyutlu tarama teknolojileri ve prototip üretimi eğitimleri, oyun, kariyer yönetimi, takım çalışması, çizgi romanın dili atölyeleri, İngilizce öğretiminde sınıf içi etkinlikler, eğitimde genişletilmiş gerçeklik teknolojileri, akıllı bina teknolojileri, inovasyon, bilimde öncü kadınlar, gençler için AB fırsatları, sanat ve kültürün birleştirici gücü, sinemada bilim insanları, temiz enerji gibi konularda söyleşi ve konferanslar düzenlendi. Ayrıca, öğrenciler uygulamalı olarak teleskop ve robot yapımı atölyelerine de katıldı” diye konuştu.

ysr-bilim-2

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Kandiller, gördükleri ilgiden memnun olduklarını belirterek, “Bilim şenliği havasında gerçekleşti. Şimdiden yenilikçi fikirlere sahip ve inovatif iş kurma potansiyeli olan öğrencilerin olduğunu gördük. Çok gururlandık ve keyif aldık. İstanbul ve İzmir’de ortaklaşa düzenlenen etkinliklerin koordinasyonunu biz yaptık. Gelecek yıl yine Eylül ayının son haftasında daha da görkemli ve güzel bir etkinlik düzenlemeyi amaçlıyoruz” dedi.

ysr-bilim-3

KONSERLERLE SONA ERDİ

Etkinlikler kapsamında, ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi. 150’den fazla başvurunun yapıldığı yarışmada 30 eser sergilemeye değer görülürken 6 eser ise ödül kazandı. Etkinlikler, akşam yapılan Ancak ve Ancak gurubu ile Bedük’ün konseriyle sona erdi.

ysr-bilim-4

Yaşar Üniversitesi koordinatörlüğünde, İstanbul Valiliği, İzmir Valiliği, İzmir İl Milli eğitim Müdürlüğü, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Eğitim ve Gençlik Çalışmaları Enstitüsü Derneği ortaklığıyla yürütülen “Bilim Herkesi Birleştirir” projesi, İzmir’in yanı sıra İstanbul’da da halkı bilim insanlarıyla bir araya getirdi. İstanbul’da gerçekleşen etkinliklere Valilik, kaymakamlıklar, belediyeler ve okullar destek verdi.

 Yaşar University hosted the events organized as part of the European Researchers’ Night in İzmir, which gathered science fans and researchers from different scientific fields on the night of the occasion which takes place simultaneously in 250 cities all around Europe.

Yaşar University became one of the only two Turkish universities which were awarded the chance to host the European Researchers’ Night events. Organized in an attempt to introduce science and researchers to people — especially the young, the science events held in İzmir were hosted by Yaşar University. Setting off with the “Science Unites Everyone” slogan and attended by more than 2 thousand students, the events offered a variety of activities including experiments and workshops on art, energy, coding and robot-construction.

The Selçuk Yaşar Campus turned into a ground where students presented their science projects which were picked by the Provincial Directorate of National Education. The Campus was enlivened by the experiments performed, the science performances made, as well as the talks and workshops on science, art and cinema. Nearly 30 academics and researchers shared their experiences.

“The event offered trainings on coding, healthy diet; hands-on training on 3D scanning technologies and prototype production; workshops on games, career management, teamwork, language of graphics novels; interviews and conferences on in-class activities for English language teaching, augmented reality technologies for education, smart building technologies, innovation, leading women of science, EU opportunities for the young, the uniting power of art and culture, scientists in cinema and clean energy for over 2 thousand students from schools all around the city. The students also participated in hands-on telescope and robot construction workshops,” said Assist. Prof. Dr. Gökay Özerim, Head of the European Union Research Center at Yaşar University.

Prof. Dr. Levent Kandiller, Vice Rector of Yaşar University, also stated, “We are planning to organize a way more glorious and beautiful event in the last week of September next year,” noting they have been quite pleased with the enthusiasm shown by the participants.