Yaşar’da sınırsız müzik
23 Aralık 2011Paylaş

Yaşar’da sınırsız müzik

Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Başkanı Yrd.Doç.Dr.Kürşad Terci, “Sınırsız Müzik” sloganıyla caz, şan, piyano, gitar, yaylı çalgılar, şan ve pop müzik bölümleri arasındaki sınırları kaldırdıklarını, müzik bölümünün tüm öğrencilerine istediği alanda kendini yetiştirme olanağı sunacaklarını söyledi.

Terci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulda şan, piyano, gitar, yaylı çalgılar bölümlerinin yanı sıra caz ve pop bölümlerinde de eğitim vermeye başladıklarını ve Türkiye’de ilk kez uygulanan “Sınırsız Müzik” projesini hayata geçirdiklerini belirtti.

Amaçlarının klasik ve popüler müzik arasındaki sınırları kaldırmak olduğunu ifade eden Terci, “Klasik müzik öğrencilerimiz cazın tüm olanaklarından faydalanabilir, aynı şekilde caz müzik öğrencileri de klasik müziğin zenginliğinden yararlanabilir. Bu disiplinler birbirine karşı değildir. Bu uygulama Türkiye’de bir ilktir ve çok verimli sonuçlar yaratacaktır” dedi.

Üniversitelerin bilim yuvası olduğunu kaydeden Kürşad Terci, şunları ifade etti:

“21. yüzyılda yaşıyoruz, artık üzerimizden o bağnazlık kılıfının kaldırılması lazım. Bu özgürlük de sanatçının en temel güdüsüdür. Biz burada bunu harekete geçiriyoruz. Klasik müzik öğrencileri üniversitemizde cazın, popun tüm olanaklarından faydalanabilir. Aynı şekilde caz öğrencisi de klasik müzik olanaklarından faydalanabilir. Bazı sanatçıların tartıştığı gibi klasik müzik ve popüler müzik birbirinin öcüsü değildir. Ünlü caz müzisyenlerine baktığımızda klasik eğitimden geçmişlerdir. Dolayısıyla popüler müzik-caz müzik diye bunları ayırmanın hiç manası yok. İyi müzik-kötü müzik diye ayırmak lazım.”

Okuldaki müzik eğitimin ilk iki yılının ortak derslerle yapıldığını, iki yılın sonunda öğrencinin yeteneğine ve ilgisine göre istediği bölüme yönlendirildiğini kaydeden Terci, öğrencinin tüm yeteneğini değerlendirdiklerini ifade etti.

Kürşad Terci, “Okulumuza gelen bir öğrenci, kas sisteminin uygun olmadığını düşünüp konser eleştirmenliği gibi bir alanda da kendini yetiştirebilir. Öğrencilerimizin farklı dallarda eğitim almasını öngören çok özgür bir sistemden bahsediyoruz” diye konuştu.

Eğitimler sırasında popüler müziğin dünyadaki ve Türkiye’deki örneklerinden de yararlanabileceklerini söyleyen Terci, klasik müzik sanatçısının popüler müzikten çok olumlu etkilenebileceğini de sözlerine ekledi.

-Kartari: “Caz kulübü kültürü yaygınlaşacak”-

Dünyaca ünlü caz müziği sanatçısı, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü eğitimcilerinden Emre Kartari de Türkiye’de ve Amerika’da caz kulüp kültürü arasında farklılıklar bulunduğunu söyledi.

Amerika’da caz kulüp denilince “yüksek kalitede müzik” anlayışının akla geldiğini, Türkiye’de ise “içki ve eğlence” kavramlarının yerleştiğini dile getiren Kartari, verdikleri eğitimle Türkiye’de de yüksek kaliteli caz müzik yapılacağını söyledi.

Kartari, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İstanbul’da birkaç kulüp var. Ama onlar görünüşte caz kulüp. Biz iyi müziği dünyanın en çok saygı gören caz eğitimcileri ile vermeye çalışıyoruz. Kimse doğar doğmaz caz müzik yapmıyor. Caz müzik öğrenilecek bir şey. Önemli olan müziğe olan bağlılığınız ve ne kadar çok müzik dinlediğiniz. Ben Amerika’dan buraya geldiğimde gördüm ki Türkiye’de caz alanında ciddi yetenek var. Ancak daha çok dinlemeleri lazım. Ben caz müzik kültürünün, caz kulüp kültürünün zamanla yaygınlaşacağını ve yerleşebileceğini düşünüyorum.”

 

Haber :  Anadolu Ajansı

 

no images were found