Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi ile işbirliğiCooperation with the world’s giant in agriculture and food technologies

Güvenli ve sağlıklı bir gelecek için gıda ve tarım teknolojilerinin önemini öngören Yaşar Üniversitesi, Hollanda’nın tarım ve gıda teknolojilerinde dünya lideri olan Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi (WUR) ile işbirliği gerçekleştirmeyi planlıyor.

Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi (WUR) yetkilileri, Yaşar Üniversitesi ile gerçekleştirilmesi planlanan işbirliği olanaklarını değerlendirmek üzere Selçuk Yaşar Kampüsü’nü ziyaret etti. Ziyaret kapsamında WUR desteği ile Yaşar Üniversitesi bünyesinde kurulması planlanan Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ele alındı. 

100 YILLIK EĞİTİM KURUMU

Hollanda’da ‘sağlıklı gıda ve sağlıklı yaşam ortamı’ temasına odaklanan tek üniversite olma özelliğinin yanı sıra 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Wageningen UR, Yaşar Holding ve Yaşar Üniversitesi işbirliği ile İzmir’de yeni projelere imza atmaya hazırlanıyor.  Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Wageningen UR Hayvan Bilimleri Genel Direktörü (General Director Animal Sciences) Martin Scholten, Wageningen UR Süt Bilimi ve Teknolojisi’nden Prof. Dr. Tiny van Boekel, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Levent Kandiller, Prof. Dr. Mustafa Arslan Örnek, Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr. Emrah Tomur ile Yaşar Holding yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen ziyaret programında işbirliği konuları detaylarıyla ele alındı. Program kapsamında Yaşar Üniversitesi bünyesinde kurulması planlanan Tarım Teknolojileri Fakültesi’nin yanı sıra teknopark, teknoloji transferi ve girişimcilik konusunda işbirliği olanakları görüşüldü. Tarım Teknolojileri Fakültesi’nin müfredatında tarım teknolojileri, hayvan bilimleri, su ürünleri, gıda işleme teknolojileri ve tarımsal işletme yönetimi gibi akademik birimlerin yer alabilmesi planlandı. Yaşar Holding yetkilileri ise hayvancılık ve kümes hayvanları beslenmesi, organik süt hayvancılığı, evcil hayvan gıdası, balık yetiştiriciliği gibi konularda Wageningen UR bünyesindeki uluslararası araştırma merkezleri ile ortak yürütülecek projelerin detaylarını Martin Scholten ve ekibi ile değerlendirdiler.

İŞBİRLİĞİNE EN UYGUN KURUM

Martin Scholten-Wageningen UR Hayvan Bilimleri Genel Direktörü

Wageningen UR yöneticilerinden Martin Scholten, Türkiye’de uzun süredir partner aradıklarını belirterek, Yaşar Üniversitesi’nin ve Yaşar Holding’in önemine dikkat çekti. Yaşar Üniversitesi ile işbirliği gerçekleştirmekte kararlı olduklarını vurgulayan Scholten ‘’Türkiye’de uzun süredir hem üniversite hem de şirket olarak güvenilir partner arayışındaydık. Yaşar Üniversitesi, bizimle işbirliği yapmaya en uygun kurum. İkili işbirliğimizi güçlendirerek projeler geliştirmeye kararlıyız’’ dedi.

HEDEFLERİMİZE ULAŞIYORUZ

Ahmet Yiğitbaşı-Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı

Gerçekleştirilen ziyaretin önemine değinen Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, “Uluslararası bir kent üniversitesi olma hedeflerimiz 2015-2020 stratejik planımızda da yer aldığı gibi ilkelerimize uygun olarak ilerliyor.  Wageningen UR’da tarım ve gıda sektörlerine yönelik çalışmalara imza atmayı planlıyoruz.  İzmir’de kurmayı planladığımız teknopark için dünyanın en iyileri arasında bulunan Wageningen UR ile işbirliği gerçekleştireceğiz.” bilgisini verdi.

 

Wageningen UR 

Tarım ve gıda teknolojileri konusundaki uzmanlığı kadar verdiği özgün eğitimle ve araştırma geliştirme çalışmalarıyla tanınan dünyaca ünlü bir kuruluş. Halen 200 firma faaliyetlerini sürdürüyor. Çalışan sayısı 7 bin. Bugüne kadar gıda sektöründe 58 milyon Euro’dan fazla yatırım çekmeyi başarmış köklü ve saygın bir kurum.

Already aware of the significance of food and agriculture technologies for a safe and healthy future, Yaşar University is planning to cooperate with Wageningen University and Research Centre (WUR), Holland’s world giant in agriculture and food technologies.

The Netherlands-based Wageningen University and Research Centre (WUR) paid a visit to the Selçuk Yaşar Campus to discuss the specifics of the planned cooperation. During their visit to the campus, the Faculty of Agricultural Sciences and Technologies that is projected to be opened within Yaşar University with the support of WUR was on the agenda. 

100 YEARS IN EDUCATION

Besides being Holland’s only university that has been focused on the ‘healthy food and healthy living environment’ theme for over 100 years, Wageningen UR is getting ready to start new projects in İzmir in collaboration with Yaşar Holding and Yaşar University.           During the visit attended by Yaşar University President of the Board of Trustees Ahmet Yiğitbaşı, Wageningen UR Animal Sciences General Director Martin Scholten, Prof. Tiny van Boekel from Wageningen UR Dairy Science and Technology Department, Yaşar University Rector Prof. Cemali Dinçer, Vice Rectors Prof. Levent Kandiller and Prof. Mustafa Arslan Örnek, as well as by the Director of Information and Technology Transfer Office Emrah Tomur and officials from Yaşar Holding, the specifics of the cooperation were discussed. Among the issues discussed were also other opportunities for collaboration in the fields of techno-park, technology transfer and entrepreneurship, along with the Faculty of Agricultural Technology that is planned to be opened within Yaşar University. The curriculum for the Faculty of Agricultural Technologies is projected to cover such academic units as agriculture technologies, animal sciences, aquaculture, food processing technologies and agricultural business management. During the talk that officials from Yaşar Holding had with Martin Scholten and his team, the specifics of the project that is going to be held in collaboration with the international research centers within Wagenin UR on feeding livestock and poultry, organic dairy farming, pet food, and fish farming were discussed.

THE MOST APPROPRIATE INSTITUTION TO COOPERATE

“We were looking for a partner that is reliable both as a university and as a company in Turkey. Yaşar University has been the most suitable partner to cooperate. We are committed to developing new projects by strengthening our bilateral collaboration,” said Martin Scholten, Director at Wageningen UR.

A TECHNOPARK PROJECT FOR İZMİR

Highlighting the significance of the visit paid by the Dutch, President of the Board of Trustees Ahmet Yiğitbaşı said, “Our vision to be an international city university is on track, as stated in our strategic plan for 2015-2020.  We are planning to work in agriculture and food sectors at Wageningen UR.  For the techno-park that is projected to be established in İzmir, we are going to be partners with Wageningen UR, which is one of the best of its field.”

 

Wageningen UR 

The foundation is internationally known for the unique education and R&D operations offered here in the field of agriculture and food technologies as well as its know-how relating to the field. The current number of the companies which are still operating under its roof is 200. The number of employees is 7 thousand. The foundation is a long-established and reputable one which, up to this date, has achieved to draw over 58 million Euros of investment in food sector.