Türkiye’nin yüzde 46’sı internetten bihaber

Dünya genelinde 3 milyar kullanıcı sayısına ulaşan internetin, tüm yönleriyle tartışılacağı 19. Türkiye’de İnternet Konferansı, İnternet Teknolojileri Derneği (İNETD) ve Yaşar Üniversitesi işbirliği ile İzmir’de başladı. Konferansın açılışında konuşan İNETD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül, ülkemizde henüz internete erişim olanağının istenilen noktada olmadığını belirterek, “TÜİK verilerine göre, insanlarımızın yüzde 46’sı internetten bihaber. Evden internete erişimi olmayanların yüzde 42’si internete ihtiyaç duymadıklarını belirtiyor, yüzde 32’si de pahalı olduğunu düşünüyor. Ortadoğu Anadolu Bölgesi illeri Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari’nin internetsizlik ortalaması ise yüzde 62,4” dedi.

interne (2)

1995 yılından itibaren düzenlenen ve bu yıl 19.’su yapılan konferansın açılış töreni, Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampusu’nda gerçekleşti. Açılışta konuşan İNETD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül, Türkiye’de internetin bir fotoğrafının çekildiği, sorunlarının tartışıldığı, çözümler için ortak akıl arandığı, ilgili insanların bir araya geldiği bir platform oluşturmak için bu konferansı düzenlediklerini kaydetti. Akgül, bu yıl “Sosyal Ağlar”, “Yeni Medya”, “İnternet ve Demokrasi”, “İnternet Yasakları”, “Mobil Uygulamalar”, “Bilgi Toplumu”  ve “Siber/Bireysel Güvenlik” konularının öne çıktığı 3 günlük konferansta 195 akademisyen, hukukçu ve STK temsilcilerinin bildiri sunacağını kaydetti.

Konferansın açılışında konuşan İNETD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül, ülkemizde henüz internete erişim olanağının istenilen noktada olmadığını belirtti.
Konferansın açılışında konuşan İNETD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül, ülkemizde henüz internete erişim olanağının istenilen noktada olmadığını belirtti.

İNTERNET DEVRİMİ SANAYİ DEVRİMİNDEN DAHA ETKİLİ

İnternetin, dünya üzerinde 3 milyarı aşkın insanın katıldığı, 950 milyon webin, 250 milyon alan adının, 1 milyar 28 milyon kayıtlı bilgisayarın, 1 milyar 300 milyonu aşkın üyeli sosyal ağların olduğu, bir paylaşım, öğrenme ve eğlence ortamı olduğunu hatırlatan Akgül, “İnternet, sanayi devriminden daha yıkıcı ve toplumu yeniden yapılandırıcı bir etkiye sahip. İnternet devrimi nedeniyle, ekonomiler ve meslekler değişiyor, yeni meslekler ortaya çıkıyor. Sanayi devriminde kol gücünün yerini  makineler aldı, internet devriminde ise beyin gücü var. İş, öğrenme, iletişim ve eğlence ortamı, yaşamda ne varsa orada internet var. Artık internet yaşamın kendisidir diyoruz” diye konuştu.

d6fe24fa-71e7-4631-a8d5-62a52019c049

İNTERNETTEN KORKMAYIN, KULLANIN

Türkiye’nin rotasının bilgi toplumuna döndüğünü söylemenin çok mümkün olmadığını ifade eden Doç. Dr. Akgül, “Finans, mobil uygulamalar, e-devlet işleri alanlarında iyi noktadayız. Ancak bütün olarak baktığımızda, dağınık bir yapı var, koordinasyon yok, yönetişim yok. En temelde tam rekabet koşulları yok. Bilişim eğitimimiz çok sorunlu, insan gücü planımız yok. Eğitimde önemli olan Fatih Projesi, 4 yıl önce gündeme geldi, büyük beklentiler yaratıldı, ancak geldiğimiz noktada yürümüyor, 1 yıldır ihale sonuçlanmadı. 8 milyar dolarlık bir proje, eğitime ve sektöre ciddi bir katkı sağlar ama sıkıntıları var. Kanayan yara ise yasaklar. İnsanlarımızı ve özellikle de çocukları korumak birinci hedef, herkesin kabul ettiği bir konu, ancak interneti öldürmenin anlamı yok. İnternetten çok korkmayın, bireysel ve kurumsal gelişim, demokrasi ve saydamlık için interneti kullanın” dedi. Akgül, internetin bir tercih meselesi değil, dünyayla rekabet etmek isteyen, Türkiye için kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunu belirterek, TÜİK verilerine göre, insanlarımızın yüzde 46’sının internetten bihaber olmasının düşündürücü olduğunu kaydetti.

 Prof Dr. Murat Barkan-Yaşar Üniversitesi Rektörü
Prof. Dr. Murat Barkan-Yaşar Üniversitesi Rektörü

 2 GÜNLÜK İNTERNET İÇERİĞİ 5 BİN YILDA ÜRETTİĞİMİZ KİTAPLARA EŞİT

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Murat Barkan ise “Bilgi, alınabildiği, öğrenilebildiği, paylaşıldığı zaman çoğalıyor. 5 bin yılda geliştirdiğimiz kitaplardaki tüm bilgiler, internette artık 2 günde yapılıyor. İnternet, belki de sanayi devriminden de fazla bir devrim yarattı. Ülkemizin internet devrimini kaçırmaya tahammülü yok. Dünyayla rekabet için bu şart” diye konuştu.