Karneler krize dönüşmesin

Yrd. Doç. Elif Durgel Jagtap-YÜ Psikoloi Bölümü Öğretim Üyesi

Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Elif Durgel Jagtap, anne-babalara, karnede zayıf notları çoğunlukta olan çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği hakkında öneriler verdi.

Yrd. Doç. Elif Durgel Jagtap-YÜ Psikoloi Bölümü Öğretim Üyesi
Yrd. Doç. Elif Durgel Jagtap-YÜ Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi

Öğrencilerin kiminin sevinçle, kiminin de hüzünle beklediği yarı yıl tatili öncesi uzmanlar hem çocukları, hem de anne-babaları psikolojik sıkıntıların yaşanmaması için uyarıyor. Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Elif Durgel Jagtap, çocukların anne-babalarından gelecek tepkileri kestiremeyip, cezalardan ürküp hatalı hatta üzücü yollara başvurabildiğine dikkat çekti. Jagtap, intihara kadar gidebilen acı olayların yaşanmaması velilerin çok hassas davranmaları gerektiğini söyledi.

Okul başarısının kişilikle ilgisi yok

Sadece notlara odaklanarak velilerin ödül veya ceza vermelerinin yanlış olduğunu belirten Jagtap, şu önerilerde bulundu:
“Öncelikle eğitim sistemimizin her basamağında not odaklı olduğunu eleştirel biz gözle görebilmek gerekli. Unutmayalım ki başarının tarifi yüksek not almak değildir. Örneğin, bugün herkesin elinden düşmeyen telefon/bilgisayar markası Apple’ın yaratıcısı üniversiteyi bitirmeden terk etmiş başarılı bir işadamıydı. Sadece notlara odaklanmak yerine genel olarak çocuğunuzun gelişimini, öğrenmesini ve yaratıcılığını takip edin ve destekleyin. Sadece yılsonunda karneye bakıp öğüt ya da ceza veren ebeveynlerden çok yıl içinde çocuğuyla iletişim içinde olan ve onun ihtiyaçlarına yanıt veren anne-babalardan olmaya özen gösterin. Okul başarısı çocuğunuzun kişiliğiyle alakalı değildir. Akıllı, zeki olmanın övüldüğü aileler ile çalışkan ve azimli olmanın övüldüğü ailelerin çocuklarını karşılaştıran birçok araştırma uzun vadede azim ve hedefleri için elinden gelen her çabayı göstermesi teşvik edilen çocukların çok daha başarılı olduğunu gösteriyor. Öyleyse çocuğunuzu “zehir gibi zeki” olmak değil çalışkan olmayı ön plana çıkararak eğitmelisiniz.”

Aile ilişkileri notları etkiliyor

Yrd. Doç. Elif Durgel Jagtap, karnedeki düşük notların çeşitli sebepleri olabileceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“ Örneğin çocuktan kaynaklanan görme, duyma gibi fiziksel ya da dikkat becerilerinde bir problemin yansıması olabilir. Aynı şekilde okulun özellikleri de çocuğun notlarını etkiler; öğretmenle ya da arkadaşlarla yaşanabilecek sorunlar, son yıllarda ön plana çıkan okul zorbalığına maruz kalmak gibi. Yine çevresel ve ailevi nedenlerin de irdelenmesi gerekir. Çocuğun ihtiyaçlarına kayıtsız bir anne baba, ailenin maddi sorunları, boşanma ya da vefat gibi olaylar da çocuğun okulla ilişkisini etkiler. Özellikle yarıyıl karneleri bu faktörleri değerlendirmek açısından iyi bir fırsattır. Düşük not getirmek çocuğunuzun da canını sıkmıştır. Bu yüzden ona destek vermelisiniz. Aileler çocuklarıyla birlikte oturup neden düşük notlar geldiğine dair tartışmalar yapmalı. Çocuklarına notlarını nasıl iyileştireceklerine dair plan yapma, çözüm üretme fırsatı tanımalıdırlar. Böylece çocuklar da derse çalışma, sınavlara hazırlanma gibi sorumluluklarının farkına varır.”