İzmirli turizmci Dubai fuarından umutlu

Ortadoğu’nun en büyük seyahat fuarı olarak bilinen Arap Seyahat Pazarı (Arabian Travel Market) İzmir turizmi için büyük fırsat yaratabilir.

Bu yıl 4-7 Mayıs tarihleri arasında Dubai’de düzenlenecek olan Arap Seyahat Pazarı’nın ‘aile seyahati’ ana temasıyla dünyanın dört bir yanından turizmcileri ağırlayacağını belirten Yaşar Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökçe Özdemir, “İzmir, sahip olduğu turistik ürünleriyle dünyada aile seyahati için en doğru şehirlerden biri. Bu fuar, Ortadoğu pazarını İzmir’e çekebilmek için büyük bir fırsat sunuyor” dedi.

ROTA TÜRKİYE’YE KAYABİLİR

Avrupa Birliği’nin (AB) Schengen vizesi başvuru sistemini sertleştirmeye yönelik adımlar atmasının yüksek harcama yapmalarıyla dünya turizminin gözdesi olan Arap turistlerin ilgisini Türkiye’ye çekebileceğini de hatırlatan Doç. Dr. Gökçe Özdemir,“22 ülkeden oluşan Arap dünyası 2,8 trilyon dolar ekonomik büyüklüğe sahip ve kişi başı ortalama gelir 16 bin dolar civarında. Ortadoğu ülkeleri için uluslararası seyahat destinasyonları arasında Avrupa yüzde 46’lık bir orana sahip. Ancak son dönemlerde AB’nin Schengen vizesi başvuru sistemini sertleştirmeye yönelik adımlar atması, örneğin istenilen belgelerin artması tatil planlayan pek çok kişi için caydırıcı etki yaratabilir. Bu durumda Arap turistler için Türkiye özellikle de Ege cazibe merkezi haline gelebilir” dedi.

Yaşar Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökçe Özdemir, “İzmir, sahip olduğu turistik ürünleriyle dünyada aile seyahati için en doğru şehirlerden biri. Bu fuar, Ortadoğu pazarını İzmir’e çekebilmek için büyük bir fırsat sunuyor” dedi.
Yaşar Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökçe Özdemir, “İzmir, sahip olduğu turistik ürünleriyle dünyada aile seyahati için en doğru şehirlerden biri. Bu fuar, Ortadoğu pazarını İzmir’e çekebilmek için büyük bir fırsat sunuyor” dedi.

ARAPLARA AİLE SEYAHATİ İÇİN UYGUN

Arap Seyahat Pazarı’nın İzmir turizmine sağlayabileceği avantajlar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Özdemir, İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir Ticaret Odası’nın da fuara katılacağını söyledi. Özdemir, “21 yıldır aralıksız düzenlenen bu fuar, Arap turizm pazarının tüm aktörlerini bir araya getiriyor. Yani yoğun bir temasla İzmir turizmi için iyi bir sonuç almak mümkün. İzmir’in bu sene fuara katılıyor olması da Ortadoğu pazarını hedeflediğini gösteriyor. Ancak özellikle zengin Arap turistleri şehrimize çekebilmek için özel pazarlama iletişim uygulamaları geliştirmek şart. Ayrıca tur operatörleri ve seyahat acenteleri ile önceden temas halinde olmak, sonrasında da karşılıklı işbirliği ve ortak projeler üretmek önemli. Bu yılın ana teması ‘aile seyahati’ olarak belirlendi. Zaten İzmir sahip olduğu turistik ürünleriyle dünyada aile seyahati için en doğru şehirlerden biri. Otellerimiz lüks turizmine uygun, çocuk ve gençlerin her türlü sportif aktivitelerden yararlanması mümkün ve tarihi zenginliklerimiz mevcut. Unutulmaması gerekir ki Dubai yoktan var edilen bir destinasyon. İzmir bu kadar zengin turistik ürünleriyle çok daha iyi bir konumda olabilir. Dolayısıyla bu fuar, Ortadoğu pazarını İzmir’e çekebilmek için büyük bir fırsat sunuyor. Bunu turizmcilerin iyi değerlendirmesi lazım.” şeklinde konuştu.

GEÇEN YIL 161 BİN 625 ARAP TURİST TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

2014 yılında 36 milyon 837 bin 900 kişi ülkemizi ziyaret etti. Bu dönemde Türkiye’ye, Arap ülkelerinden gelen yabancıların toplam sayısı ise 161 bin 625 oldu. Ülkemizi ziyaret eden Arap ülkelerinde ilk sırayı 55 bin 401 kişiyle Irak, ikinci sırayı 23 bin 455 kişiyle Libya ve üçüncü sırayı 11 bin 859 kişiyle Cezayir aldı. Arap turist sayısı ülkemize gelen toplam turist sayısının ancak 0,43’ünü oluşturdu.

İZMİR’DE SAYI AZ

İzmir’e ise 2014 yılında 1 milyon 294 bin 3461 yabancı turist gelirken bunlardan yalnızca 5 bin 705’i Arap turistlerden oluştu. İzmir’e, Arap ülkeleri arasında en fazla turist bin 355 kişiyle Fas’tan geldi. Fas’ı, 974 kişiyle Suriye, 854 kişiyle ise Lübnan izledi. Bir yılda kente gelen toplam Arap turist sayısının, Almanya’dan bir ayda gelen turist sayısından az olması ise dikkat çekti.