İzmir’de Portekiz Sinema Günleri

Portekiz Sineması’nın son yıllarda birçok festivalde ödül kazanan filmleri, Yaşar Üniversitesi ve Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliğiyle düzenlenen “Portekiz Sinema Günleri”nde izleyiciyle buluştu. Etkinlik kapsamında, Portekiz Sineması’nın tarihini anlatan bir sergi, seminerler ve atölye çalışmaları da gerçekleştirildi.

Portekiz Sinema Günleri’nin açılış töreni, Ege Genç İşadamları Derneğinin (EGİAD) restore ettirip Sosyal Kültürel Etkinlik Merkezi olarak kente kazandırdığı Portekiz Sinagogunda yapıldı. Açılış törenine, Portekiz’in Türkiye Büyükelçisi Paula Leal da Silva, Portekiz İzmir Fahri Konsolosu ve Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Yaşar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, Yaşar Topluluğu İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, Konsolosluk Erkanı Üyeleri Derneği Başkanı Ömer Kaplan, akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Fotoğraftakiler (soldan) Paula Fiadeiro- Ahmet Yiğitbaşı- Paula Leal da Silva-Feyhan Yaşar-İdil Yiğitbaşı-Prof.Dr.Cemali Dinçer

PORTEKİZ-İZMİR KÜLTÜR KÖPRÜSÜ

Büyükelçi Paula Leal da Silva, Portekiz ve Türkiye’nin yüz yıllardır özellikle kültürel mirasa dayalı sağlam ilişkilere sahip olduğunu belirterek “Türkiye’de bulunduğum süre içinde kültürel ilişkilerimizi güçlendirmek için birçok etkinlik gerçekleştirdik ve bu süreçte iki ülke arasında çok fazla ortak nokta olduğunu fark ettim. Kültürlerarası ilişkilerimizi daha da güçlendirmek adına bu tarz etkinliklerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yaşar Üniversitesine ve etkinliği organize edenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Paula Leal da Silva- Portekiz’in Türkiye Büyükelçisi

Büyükelçi, “Portekiz Sinema Günleri, iki ana bileşenden oluşuyor. Kısa filmler ve farklı filmlerin gösterimlerinin yanı sıra Portekiz Sineması’nın tarihini anlatan bir sergi var. Bu sergide, tarih boyunca gelişen sinema kültürümüzü görebilirsiniz. Açılışta izlediğimiz Arena isimli Joao Salaviza’nın yönettiği Arena adlı film 2009 yılında çekildi ve Cannes Film Festivali dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. Portekiz Sineması; farklı esintileri, farklı portreleri içinde barındıran bir perspektif taşır, insanlarımızın sahip olduğu birçok ruh halinin tasvirini görebilirsiniz. Sessizlik, karakterler, ifadeler daha ön plandadır. Bu özellikler bizim kültürümüze özgü farklılıklardır” diyerek sözlerini sürdürdü.

AKDENİZ RUHU PAYLAŞIMI

Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Portekiz İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Yiğitbaşı, ülkeler arasındaki kültürel ilişkilerin, ekonomik ve politik ilişkilerin geliştirilmesinde büyük önem taşıdığını vurgulayarak, üniversitelerin, bu tür kültürel ilişkilerin gelişmesini teşvik etme görevine sahip olduklarına inandığını söyledi. Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesinin önemli değerlerinden biri de ‘Uluslararasılaşma’. Küresel standartlara uygun bir uluslararası bilim ve eğitim ortamı için çalışıyoruz. Bu değerin ışığında, bu yıl ilk kez Portekiz Sinema Günleri’ni düzenliyoruz. Bence bu etkinlik ‘Uluslararasılaşma’nın değerini artırmak için ideal bir araçtır. Çeşitli filmlerin gösterimi, seminerler, Portekiz Büyükelçiliğinin katkısı ve EGİAD’ın desteği, etkinliğe büyük değer katacak. Eminim, tüm akademisyenler, öğrenciler ve katılımcılar; Portekiz kültürü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları için harika bir fırsat olduğuna inandığım bu etkinliklerden, çok fayda sağlayacaklardır” dedi.

Ahmet Yiğitbaşı- Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Portekiz İzmir Fahri Konsolosu

Portekiz’in dünya tarihinde oynadığı önemli rolü ve ülkemiz ile Portekiz arasındaki ilişkilerin Osmanlı dönemine dayandığını hatırlatan Ahmet Yiğitbaşı, “Endüstriyel ve ticari ilişkilerin dışında, kültürel ilişkilerimiz de her geçen gün daha da gelişiyor. Şüphesiz, her iki ülkenin en büyük varlığı, halkımızın paylaştığı Akdeniz ruhu. Bu etkinlikte olduğu gibi, önümüzdeki yıllarda da iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çabalara katkıda bulunmak için çalışmaya hazır olduğumu vurgulamak isterim” diye konuştu.

Portekiz Sinema Tarihi sergisinin açıldığı törende, Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencileri de bir müzik dinletisi sundu.

Üç gün süren Portekiz Sinema Günleri kapsamında, son yılların en iyi Portekiz filmlerinden bazıları izleyiciyle buluştu. Programda Manoel de Oliveira gibi usta bir ismin yanı sıra Joao Salaviza, Marco Martins ve Miguel Mendes gibi ödüllü yönetmenlerin imzasını taşıyan filmler yer aldı. Ayrıca, Prof. Dr. Nejat Ulusoy da “Bir ülke sinemasını keşfetmek: Portekiz” başlıklı bir seminer verdi.