İtaatkarlığımızın nedeni annelerimiz

 

Türk anneler itaatkar, Avrupalı anneler bağımsız çocuk yetiştiriyorlar

Yaşar Üniversitesi  Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif  Durgel Jagtap, Hollanda’da tamamladığı doktora tezi ile kültürlerarası bir araştırmaya imza attı. Türk, Alman ve Hollandalı annelerin ‘çocuk yetiştirme davranışlarını’ inceleyen Jagtap, Türk annelerin ‘itaatkar’ Avrupalı annelerin ise ‘bağımsız’ bireyler yetiştirdiklerini tespit etti.

Yrd. Doç. Dr. Elif  Durgel Jagtap- Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi
Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap- Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi

Yüzlerce anne ile görüştü

Akademik kariyerini Yaşar Üniversitesi’nde sürdüren Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap Hollanda’nın Tilburg Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği araştırmasında ‘3-6 yaş grubu’ çocuk sahibi bine yakın Türk, Alman ve Hollandalı kadınların çocuklarını yetiştirme davranışlarını inceledi. 4 yıl süren araştırması için Hollanda Eğitim Bakanlığı’ndan da mali destek gören Elif Durgel Jagtap, Almanya ve Holanda’da yaşayan Türk göçmen ve Avrupalı annelerin yanı sıra İstanbul’da yaşayan Türk anneler ile bire bir görüşmeler gerçekleştirdi. Araştırmadaki görüşmeler, Almanya’da Bochum, Hollanda’da Tilburg, Eindhoven, Rotterdam, Amsterdam şehirlerinde gerçekleştirildi. Annelere ‘Nasıl bir birey yetiştirmek istiyorsunuz?’, ‘Çocuğunuzdan beklentileriniz neler?’, ‘Kültürünüzü ne kadar koruyorsunuz’, ‘Yabancı uyruklu anneleri nasıl buluyorsunuz’ gibi sorular yönelten Psikolog Jagtap böylece Türk ve yabancı annelerin çocuk yetiştirmede gösterdikleri davranış farklılıklarını ortaya koydu.

tablo

Türklerde saygı şart

Jagtap araştırmasında şu farklılıkları saptadığını söyledi:

“Türk anneler çocuklarının aileyle yakın ilişkileri olan, terbiyeli, büyüklerine saygılı ve itaatkâr birer yetişkin olarak büyümelerini Alman ve Hollandalı annelerden daha çok önemsiyor. Oysa Hollandalı ve Alman anneler çocuklarının sağlıklı ve mutlu, ayakları üzerinde durabilen, özerk, bağımsız bir kişilik geliştirebilen bireyler olarak gelişmesini ön plana çıkarıyorlar. Öte yandan Türk göçmen anneleri kendi içinde Almanya da Hollanda kültürünü benimsemelerine göre farklılıklar da gösteriyorlar. İçinde yaşadıkları Avrupa kültürüne bütünleşmiş  Türk annelerinin daha çok özerklik vurgusu yaptıklarını da görüyoruz.

Kuralcılık garipseniyor

Türk annelerin yabancı anneleri kimi zaman gaddar bulduklarını da belirten Jagtap, “İki grup annenin birbirlerine bakış açısı çok farklı. Türk anneleri yabancı anneleri çok kuralcı ve gaddar buluyorlar. Yabancı annelerin küçük çocuklarını odalarında yalnız bırakmalarını çok garipsiyorlar. Yabancı anneler ise Türk anneleri gereğinden fazla yumuşak buluyorlar” dedi.

Anne adayları Türkiye’den getirtiliyor

Araştırmada Almanya’da yaşayan Türk erkeklerinin, Almanya’da değil Türkiye’de doğan Türk kızlarıyla evliliği tercih ettikleri saptandı.