Gençlere AB destekli dijital katkı

Yaşar Üniversitesi, AB Erasmus+ Projesi DiGi Youth ile dijital çağda gençlik çalışanlarına katkı sağlayacak. Proje kapsamında hazırlanan DiGi Youth Ortak Çalışma Alanı digi-youth.com sitesi erişime açılırken yine gençlik çalışanlarına katkı sağlayacak Dijital Gençlik Çalışmaları ve Medya kılavuzları ile DiGi Youth Simülasyon Oyunu da site üzerinden sunulmaya başlandı.

Yaşar Üniversitesi’nin, Slovakya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan sivil toplum kuruluşlarıyla beraber yürüttüğü, AB Erasmus+ stratejik ortaklık projesi DiGi Youth kapsamında, dijital çağda gençlik çalışmalarını desteklemek ve kolaylaştırmak için DiGi Youth Dijital Gençlik Çalışmaları Kılavuzu ve DiGi Youth Medya Kılavuzu isimli iki yeni kılavuz hazırlandı. Türkçe ve İngilizce dahil olmak üzere toplam 5 dilde hazırlanan ve ücretsiz olarak erişilebilen kılavuzlar, DiGi Youth Ortak Çalışma Alanı’nda (digi-youth.com) yayınlandı. Proje kapsamında hazırlanan Dijital Gençlik Çalışmaları Kılavuzu, dijital çağda gençlik çalışanlarını destekleyebilecek temel konuları, hem teorik hem de uygulamalı biçimde ele alırken Medya Kılavuzu ise dijital çalışmalar yürüten gençlik çalışanlarının kullanabilecekleri araç ve yaklaşımlara odaklanıyor. Yine digi-youth.com üzerinden erişime açılan DiGi Youth Simülasyon Oyunu ise gençlik çalışanlarının sıkça karşılaştıkları durumların ve zorlukların simüle edildiği bir alan olarak tasarlandı. Gençlik çalışanları, DiGi Youth Simülasyon Oyunu ile dijital becerilerini kullanarak, simülasyon içinde kendilerini deneyebilecek.

DİJİTAL MEDYA KILAVUZU

Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Kandiller, “Yayınladığımız kılavuzlarından biri, dijital medya ve dijital araçların kullanımı üzerine hazırladığımız DiGi Youth Medya Kılavuzu. Bu kılavuz, dijital medya alanındaki teori ve yeni yaklaşımların yanında pratik önerileri de içeriyor. Özellikle dijital medya okuryazarlığı, dijital hikâye anlatıcılığı, dijital dünyada haklar, limitler ile nefret söylemi ve bilgi doğrulama konuları üzerine eğildik. DiGi Youth Dijital Gençlik Çalışmaları Kılavuzu ise ‘Dijital çağda yükselen trendler, hızla değişen, hayatımıza yeni giren kavram ve araçlar ile gençlik çalışmalarını nasıl güncelleyebiliriz’ sorusuna cevap bulmaya çalışıyor. Bu kılavuzda çatışma çözümü, etik, planlama ve organizasyon, kendini değerlendirme ve geliştirme gibi gençlik çalışmalarında sıkça kullanılan yöntemler, dijitalleşme bağlamında, teorik ve pratik açıdan analiz edildi. Bunun yanında dijital dünya ile hayatımıza giren siber zorbalık gibi yeni kavramlar da gençlik çalışmaları için ele alındı” dedi.

Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Effi Staiou ise DiGi Youth Simülasyon Oyunu hakkında şunları söyledi:

“DiGi Youth Simülasyon Oyunu’nu hazırlarken 4 ülkeden gençlik çalışanlarının deneyimleri ışığında, yayınladığımız iki kılavuzunu baz aldık. Gençlik çalışmalarında sıkça karşılaştıkları 20 farklı durumu simüle ettiğimiz bu oyunlaştırılmış deneyim, gençlik çalışanlarının dijital becerilerini uygulayarak geliştirmelerine olanak veriyor”

Kılavuzların ve Simülasyon Oyunu’nun yayınlandığı, proje kapsamında gençlik çalışanları için dijital bir ortak çalışma alanı olarak tasarlanan DiGi Youth Ortak Çalışma Alanı (digi-youth.com) Türkçe, İngilizce, Slovence, Yunanca ve Bulgarca dillerinde hazırlandı. DiGi Youth Ortak Çalışma Alanı’nda, gençlik çalışanlarının Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden meslektaşları ile iletişime geçebilecekleri; fikir, bilgi, deneyim ve etkinlik paylaşımı için etkileşimli bir alan olarak tasarlanmış bir forum ile dijital gençlik çalışmaları ve dijital medyanın kullanıldığı, emsal alınabilecek projelerden oluşan bir iyi örnekler haritası da yer alıyor.

DiGi Youth Projesi hakkında

Dijital olanakların gelişmesi ile gençlik çalışmaları alanında fırsatlar sürekli artarken gençlik çalışanlarının kendilerini geliştirmesi ihtiyacı da gittikçe belirgin hale geliyor. Gençlik çalışanlarının, dijital dünyaya uyum sağlamak ve yenilikçi çalışmalar üretebilmek için hem yeni dijital becerilere hâkim olmaları hem de yeni yaklaşımları takip etmeleri gerekiyor. Yaşar Üniversitesi’nin Slovakya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan sivil toplum kuruluşlarıyla beraber yürüttüğü, AB Erasmus+ stratejik ortaklık projesi DiGi Youth, gençlik çalışanlarını dijital dünyada başarılı ve yenilikçi çalışmalar gerçekleştirmeleri yolunda güçlendirmeyi hedefliyor. Erasmus+ Ana Eylem 2 (KA2) Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi için İş Birliği Gençlik Alanında Startejik Ortaklıklar kapsamında 133 bin 252 Avro hibe ile desteklenen proje, Türkiye’den Yaşar Üniversitesi ile Slovakya’dan European Dialogue, Bulgaristan’dan The Future Now Derneği ve Yunanistan’dan Higher Incubator Giving Growth & Sustainability kuruluşlarının stratejik ortaklığında yürütülüyor.