Erasmus’tan Ebru’ya

Yabancı öğrencilerin ebru sevgisi

Yaşar Üniversitesi’nde öğrenim gören yabancı öğrenciler geleneksel sanatlarımızdan ‘Ebru’yu öğrenip sergi açtılar.

Uluslararası öğrenci değişim programı Erasmus kapsamında İzmir’e gelerek Yaşar Üniversitesi’nde öğrenim gören yabancı öğrenciler,  geleneksel Türk sanatı ‘Ebru’yu öğrenmekle kalmayıp bir de sergi açtılar.

Yaşar Üniversitesi AB Merkezi tarafından başlatılan ve AB Bakanlığı Ulusal Ajans tarafından desteklenen Erasmus öğrencilerine geleneksel Türk sanatı ‘Ebru’yu öğretme projesi başarıyla tamamlandı.  Polonya, Portekiz, Estonya Fransa, İspanya ve Belçika’dan gelen 15 öğrenci ilk kez gördükleri Ebru dersindeki eserlerini sergiledi. Öğrenciler, yapılış şekli ve desenlerine hayranlık duydukları Ebru sanatını öğrenerek kendi ülkelerine döndüklerinde de uygulamak istediklerini belirtti. Öğrenciler, Türk kültürüne ve sanatına ilgi ile yaklaşan öğrenciler eserlerini sergileme fırsatı buldukları için mutlu olduklarını söylediler.

Su üstünde, özel hazırlamış boyalarla oluşturulan desenlerin kâğıt üzerine geçirilmesi yoluyla yapılan Ebru sanatını yabancı öğrencilerin ilgiyle öğrendiklerini belirten Yaşar Üniversitesi AB Merkezi Uzmanı Merve Ürkmeyen, ’’ Erasmus öğrencilerinin ülkemizde aldıkları kaliteli eğitimin yanında kültürümüzü tanıtan faaliyetlerle yeni bilgi ve beceriler kazanmalarına önem veriyoruz’’ dedi.

Birbirinden farklı renkler ve desenlerin yansıtıldığı sergi 4 Haziran’a tarihine kadar Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampüsü’nde gezilebilir

no images were found