Ege’nin suları Fransız Rivierası’na rakip olacak

Ülkemizde bir yatın getirdiği dövizin neredeyse  30 turistin harcamalarının toplamına eşit olduğu biliniyor. Türkiye’ye gelen yatçıların yüzde 50 gibi büyük bir kısmı ise 3 bin ABD dolarının üzerinde harcama gerçekleştiriyor.

Dünyadaki üst kalite düzeyindeki marinaların inşaatı, geliştirilmesi ve işletmeciliği alanında uzun yıllardır görev yapan ve ABD’li ünlü iş adamı Donald Trump gibi isimlerle çalışan marina uzmanı Dr. Ralf Heron, Türkiye’nin önümüzdeki birkaç sene içerisinde yatçılığın en gözde yerlerinden birisi haline geleceğini söyledi. Marina işletmeciliği alanında dünya genelinde yayımlanmış iki kitabı da bulunan Homeport Corporation şirketinin CEO’su Dr. Ralf Heron, “Türkiye’nin suları ve gezi rotaları harika. Ege denizindeki gezi rotaları geleceğin Cote d’Azur’ları olacak” dedi.

marina  (1)

SEKTÖR 10 YILDA İNANILMAZ BÜYÜDÜ

Yaşar Üniversitesi MYO Marina ve Yat İşletmeciliği Programı’nın misafiri olarak İzmir’e gelen Dr. Ralf Heron, Türkiye’deki marinaları ve marina işletmeciliğini değerlendirdi. Yaşar Üniversitesi Marina ve Yat İşletmeciliği Program Sorumlusu Öğretim Görevlisi Can Karaosmanoğlu ile birlikte İzmir ve Çeşme’deki marinalara ziyaretlerde bulunan Dr. Heron, kentin marinalarına tam not verdi. Heron, “Dünyanın her tarafında marina projelerinde yer aldım. Türkiye’deki marinaların iyi tasarlanmış ve bağlama kapasitesiyle oldukça iyi olduklarını görüyorum. Türkiye’yi bekleyen çok belirgin bir avantaj var. Marinacılık sektörü yaklaşık son 10 yıldır ciddi bir şekilde büyüdü ve büyüyor. Türkiye’de çok sayıda yeni marina inşa edildi. Aşağı yukarı tüm marinalarınız yeni yani Akdeniz’deki çoğu marinalar gibi eski değil. Yeni marinalarınızın tasarımları olduğu kadar donanımları da yeni” diye konuştu.

ABD’li ünlü iş adamı Donald Trump gibi isimlerle çalışan marina uzmanı  Dr. Ralf Heron, Türkiye’nin önümüzdeki birkaç sene içerisinde yatçılığın en gözde yerlerinden birisi haline geleceğini söyledi.
ABD’li ünlü iş adamı Donald Trump gibi isimlerle çalışan marina uzmanı Dr. Ralf Heron, Türkiye’nin önümüzdeki birkaç sene içerisinde yatçılığın en gözde yerlerinden birisi haline geleceğini söyledi.

ROTA AKDENİZ’DEN EGE’YE KAYACAK

Son 30 yıldır yatçıların vazgeçilmez rotası olan İbiza, Palma de Mallorca ve Fransa’nın Akdeniz kıyıları Cote d’Azur bölgesinin popülerliğini yitireceğini belirten Ralf Heron, Türkiye’nin bunu nasıl avantaja çevirebileceğini şöyle anlattı:

“Türkiye’deki gibi kaliteli marinaları inşa ederek Akdeniz’den gelen yatçılara ara duraklar sağlamış oluyorsunuz. Çünkü bu yatçılar ancak ve ancak iyi tesisler olduğu sürece geleceklerdir. Artık tekneler buralara kadar uzanabilme imkanına sahipler ve yatçılar yeni destinasyonlar arıyorlar. Son 30 yıldır sürekli olarak İbiza, Palma de Mallorca, Cote d’Azur üçgenine sıkışmış durumdalar ve buralar oldukça pahalı. İnsanlar artık Palma de Mallorca’ya ya da İbiza’ya gidip bir fincan kahveye 9 Euro, bir bağlama yerine bin Euro ödemek istemiyorlar. Bugüne kadar buna katlandılar, çünkü seçenekleri yoktu. Şimdi Türkiye pazarı, Yunanistan pazarı, Hırvatistan pazarı, hepsi genişliyor.”

ABD’li ünlü iş adamı Donald Trump gibi isimlerle çalışan marina uzmanı  Dr. Ralf Heron, Ege'nin önümüzdeki birkaç sene içerisinde yatçılığın en gözde yerlerinden birisi haline geleceğini söyledi.
Dr. Ralf Heron İzmir ve Ege’deki marinaları inceledi.

CİDDİ TALEP PATLAMASI YAŞANACAK

“Ayrıca her yıl tatil için aynı yere gitmek istemezsiniz. Yatçılar için de bu böyle. İnsanlar, Türkiye’nin denizlerinin harikulade olduğunu, burada çok iyi dalış imkanları olduğunu, harika plajlar olduğunu son 50 senedir biliyorlar. Sadece bugüne kadar tekneleriyle gelebilecekleri çekici yerler mevcut değildi. Şimdi o yerler artık ülkenizde var. Marinalar da çok daha güvenli. Bence Türkiye önümüzdeki birkaç sene içerisinde yatçılığın en gözde yerlerinden birisi haline gelecek. Özetle Ege ve İyonya denizlerindeki gezi rotaları geleceğin Cote d’Azur’ları olacak.”

Yaşar Üniversitesi MYO Marina ve Yat İşletmeciliği Programı’nın misafiri olarak İzmir’e gelen Dr. Ralf Heron, Türkiye’deki marinaları ve marina işletmeciliğini değerlendirdi.
Yaşar Üniversitesi MYO Marina ve Yat İşletmeciliği Programı’nın misafiri olarak İzmir’e gelen Dr. Ralf Heron, Türkiye’deki marinaları ve marina işletmeciliğini değerlendirdi.

MARİNA SAYILARI

-Türkiye’de 6’sı belediyelere ait olmak üzere 46 adet marina mevcut.

-Ege Bölgesi’ndeki marina ve çekek yeri sayısı 40, kara ve deniz kapasitesinin toplamı ise 2 bin 700 yat civarında.

-İzmir’de turizm işletmesi belgeli 4 marina ( 1207 deniz kapasitesi) ve belediye belgeli (45 deniz kapasitesi) 1 marina mevcut.

-Aydın’da ise 2 adet turizm belgeli marina var. Bunların deniz kapasitesi ise 886 adet.