EGE BÖLGESİ’NİN İLK VE TEK KRUVAZİYER DERSİ YAŞAR ÜNİVERSİTESİ’NDE

Milyonlarca dolarlık Avrupa kruvaziyer turizminden aldığı payı artırmayı hedefleyen İzmir, kruvaziyer turizmi potansiyeli ile de Akdeniz’in gözdesi haline geldi.

Türkiye’de kruvaziyer turizminin yükselen kenti olan İzmir’e deniz yoluyla gelen turistlerin sayısı her geçen yıl artıyor. Son iki yılda üst üste Avrupa’nın en iyi kruvaziyer destinasyonu seçilen İzmir’e 2003 yılında Alsancak Limanı’na yapılan toplam kruvaziyer sefer sayısı 5  ve bu seferlerle İzmir’e gelen toplam yolcu sayısı 3 bin 271 iken bu sayı 2012 yılında 286 sefer ve 510 bin 42 yolcuya çıktı. Rakamlar bu yılın ilk yedi aylık döneminde yüzde 7,3 artarak 241 bin 733 oldu. Geçen yılın aynı döneminde İzmir, 225 bin 218 turisti ağırladı.

Kopyası YASAR-Kruvaziyer (5)

 

KENTE DÖVİZ KAZANDIRIYOR

Normal bir turistin günlük harcaması 48 dolar iken, transit bir limanda kruvaziyer turistlerinin harcama ortalaması genel olarak 120 dolar, indi-bindi yapılan ana limanda ise turistlerin ortalama harcaması 150 dolar, limanda inen gemi personelinin de ortalama harcaması  50-70 dolar civarında. Yapılan çalışmalarda genel olarak 3 bin yolcusu bulunan bir seferde yaklaşık 2 bin 500 yolcunun kente indiği ve toplamda 250-300 bin dolar harcama yaptığı tespit edildi. Gemi personelinin yaptığı harcamalarda dahil edildiğinde rakam 500 bin dolar civarına çıkabiliyor.

İZMİR’İN BAŞARISI

İzmir, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 2012 yılı 12 aylık istatistiklerine göre Türkiye  kruvaziyer trafiğinin yüzde 26,37’sini yönetiyor ve 3 üncü sırada yer alıyor.

İzmir, 2011 ve 2012 yılında Turizm Oscar’ları olarak tabir edilen Dünya Seyahat Ödülleri’nde “Avrupa’nın Lider Kruvaziyer Destinasyonu” ödülünü almaya hak kazandı. İzmir, 512 dünya limanı arasında 2011 yılı verileri ile ilk 50 transit liman arasına girdi. 2013 yılı sonu itibariyle gemilerin tam kapasite gelmesi halinde 590 bin yolcunun İzmir’e gelmesi bekleniyor.

İZMİR AVRUPA’NIN EN İYİ KRUVAZİYER DESTİNASYONU

Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İge Pırnar, “İzmir’i çok yakın gelecekte kruvaziyer turizm merkezi olmasına kesin ancak sektörde göz dolduran rakamlara ulaşılırken, yetişmiş eleman ihtiyacı da belirgin olarak ortaya çıktı.” dedi.

Prof.Dr.İge Pırnar- Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı
Prof.Dr.İge Pırnar- Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı

ÖZEL EĞİTİM ŞART

Prof. Dr. İge Pırnar kente büyük bir ticaret hacmi kazandıran kruvaziyer turizminde yetişmiş eleman ihtiyacını göz önünde bulundurarak Yaşar Üniversitesi lisans öğrencilerine “Uluslararası Kruvaziyer Turizmi Yönetimi” ve “Uluslararası Kruvaziyer Turizmi Pazarlaması” derslerinin verildiğini ve düzenli gerçekleştirilen seminerler ile kruvaziyer turizminde gündemin sürekli takip edildiğini belirtti. Pırnar, şöyle konuştu:

“İzmir şu anda kruvaziyer turizminde Türkiye’nin en büyük limanları arasında yer alıyor ve gelen yolcu sayısında rakamlar her geçen yıl daha da artıyor. Dolayısıyla Yaşar Üniversitesi İzmir’in çok büyük bir ihtiyacı olan kruvaziyer turizminde yetişmiş eleman ihtiyacını bir anlamda karşılamış olacak. Bu bağlamda lisans öğrencilerinin alabileceği seçmeli dersler ile hem gemilerde hem de tur şirketlerinde çalışabilecek kalifiye personel yetişecek. Program kapsamında kruvaziyer turizminin özellikleri, dünyadaki gelişmeler, otel departman yönetimi, ön büro işlemleri, kruvaziyer turizm pazarlama işlemleri, kruvaziyer turistlerin satın alma davranış biçimleri, kruvaziyer turizmine yönelik kültürel yönetim gibi çeşitli konularda dersler verilecek. Öğrenciler ayrıca kruvaziyer turistlerin İzmir’deki günübirlik gezileri için paket tur hazırlama, lüks turist sınıfında olan kruvaziyer turiste yönelik özellikli ürün ve hizmet sunma gibi konularda da eğitilecek”

STAJ İMKANI DA BULUYORLAR

Pırnar, öğrencilerin aynı zamanda kruvaziyer turizmine hizmet veren seyahat acentelerinde yurt içi ve yurt dışı staj yapma imkanı bulduklarını da söyledi.