9 ülkeden uzmanlar gençler için buluştu

Türkiye, İtalya, İspanya’nın da aralarında bulunduğu toplam 9 ülkeden 26 gençlik çalışanını bir araya getiren Avrupa Birliği (AB) Erasmus+ Gençlik Programı KA1 – Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği Projesi Yaşar Üniversitesi koordinatörlüğünde gerçekleştirildi. Avrupa’da ve ülkemizde gençlikle ilgili çalışan sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine, Yaşar Üniversitesinde yaratıcılık, proje hazırlama ve yönetimi konusunda gerekli bilgi ve yetkinlik kazanmaları için eğitimler verildi.

Erasmus+ Gençlik Programı kapsamında Yaşar Üniversitesinde AB Merkezi gençlik çalışanları tarafından düzenlenen CreACT-Ment (Yarat, Harekete Geç, Yönet) isimli eğitim kursuna, Türkiye, İtalya, İspanya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Yunanistan, Slovakya ve Hırvatistan’dan 26 kişi katıldı.

Eğitimler, Yaşar Üniversitesi AB Merkezi gençlik çalışanları tarafından düzenlendi. 31 Mayıs tarihinde tamamlanacak projenin ana hedefinin, kültürler arasındaki diyaloğu geliştirmek ve bu çerçevede gençlik projeleri üzerine çalışan uzmanlarda, yaratıcılık ile proje yönetimi konularında farkındalık yaratmak olduğunu belirten Proje Koordinatörü Burcu Kiper, “Gençlik çalışanlarının, uluslararası yaratıcı projeler oluşturmaları için gerekli bilgi, yetkinlik ve davranışlar kazanmalarına destek olmak temel amacımızdı. Eğitim kursunda, gençler, kendi organizasyonlarına ve projelerine yönelik strateji geliştirmek için çalıştı. Katılımcıların ufkunu açmak için yenilikçi örnekler ve iyi uygulamalar paylaşıldı. Eğitim programının sonunda, katılımcılar, ülkelerinde yerele katkı sağlayacak dört farklı yaratıcı ve yenilikçi proje tasarlayarak AB projelerinde deneyimli Yaşar Üniversitesi öğretim üyelerinin oluşturduğu jüriye sundu. Ayrıca, Erasmus+ Gençlik Programı kapsamında gençlerin faydalanabileceği fırsatlar üniversite öğrencilerine sunuldu” dedi.