Yaşar Üniversitesi’nden engellilere müzik okulu

Zafer Gülenç-Gamze Zengel-Doç.Dr.Sabah Balta-Doç.Dr.Kürşad Terci

Engelsiz Müziğe Davet

Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM) bedensel ve zihinsel engelli bireylerin toplumsal uyum yeteneklerini geliştirecek  “Engelliler Müzik Okulu”nu 10 Şubat’ta hizmete açıyor. 9 ay sürecek eğitimlerle engelliler müzik orkestrasının kurulması hedefleniyor.

Yetenekliler keşfedilecek

YÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü ile birlikte engelli bireylerin toplumsal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kapsamlı bir çalışma gerçekleştiren YÜSEM, üniversite bünyesinde hizmet veren Türkiye’nin ilk Engelliler Müzik Okulu’nu kurdu. Engelliler Müzik Eğitmeni Zafer Gülenç’in koordinatörlüğünde ve Psikolog Sinem Gül’ün gözetiminde 9 ay boyunca gerçekleştirilecek eğitimlerden ‘bedensel engelliler’, ‘hafif zihinsel ve zihinsel engelliler’ ile ‘işitme engelliler’ faydalanabilecek. Engelliler Müzik Okulu’na ‘7-16 yaş arası’ engelli çocukların yanı sıra ’16 yaş ve üstü’ engelli yetişkinlerin katılabileceğini belirten Zafer Gülenç kursiyerlere ilk etapta ritim eğitiminin verileceğini söyledi. Müziğin engelli bireylere sayısız fayda sağladığını ifade eden Gülenç, “Çalışmalarımızla engelli bireylerin kendilerine olan güveni ve paylaşma duygusu ön plana çıkacak. Dolayısıyla kendi sınırlarını aşıp ne kadar başarılı olabileceklerini fark edecekler. Öte yandan müzik okulumuz engelli bireylerin yalnızca hobi faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri bir yer olarak hizmet vermeyecek. Bizim nihai hedefimiz temel ritim ve müzik eğitimlerinin ardından yetenekli bireyleri keşfedip bir engelliler orkestrası kurabilmek” dedi.

 Zafer Gülenç-Gamze Zengel-Doç.Dr.Sabah Balta-Doç.Dr.Kürşad Terci
Zafer Gülenç-Gamze Zengel-Doç.Dr.Sabah Balta-Doç.Dr.Kürşad Terci

Aile ile işbirliği

Eğitim kapsamında aile bilgilendirme sisteminin de işleyeceğini belirten YÜSEM Müdürü Doç. Dr. Sabah Balta ise “Tüm öğrencilerimizin aileleri her ay yolladığımız bilgilendirme mektuplarıyla çocuklarının durumundan ve yeni gelişmelerden haberdar olacaklar. Karşılıklı görüşler alınacak ve psikoloğumuzun da bulunacağı çeşitli toplantılar gerçekleştirilecek” şeklinde bilgi verdi.

Engelli bireylerde müziğin önemi

Psikolog Sinem Gül’e göre engelli bireylerde müziğin önemi şöyle:

Yapılan bilimsel çalışmalarda müzik ile ilgili engelli bireylerin daha sakin, uyumlu ve istenileni yapmaya gönüllü oldukları gözlemlenmiştir. Sosyalleşmelerinde, insanlarla olumlu ilişkileri kurmalarında, uyumakta ve sakinleşmekte zorluk çeken engelli bireylerde ya da uyumsuzluk gösteren yaşı daha küçük çocuklarda müzik çalışmalarının yararı açıkça görülmektedir.

 

Özel ders ve grup şeklinde gerçekleştirilecek çalışmalarda neler olacak

Farklı (piyano,gitar, conga, keyboard v.s) müzik enstrümanları ile çalışmalar • Dünya müzikleri videoları ve müzikleri dinleme çalışmaları • Afrika müzikleri ve perküsyon çalışmaları • Latin Amerikan perküsyon çalışmaları, işitme engelliler için bedensel ritim çalışmaları• Müzik ve dans kombinasyonu (müzik ile bedensel hareketler) • Müzik ve tiyatro (müzikal) çalışmaları• Kardeş okullarla canlı bağlantı ve müzikal alışveriş(yurtiçi ve yurtdışı) • zihinsel özürlüler müzik çalışmaları • Bedensel engelliler müzik terapi çalışmaları • Müzik kayıt ve stüdyo çalışmaları • Şarkı yazma ve besteleme dersleri • Karma çalışmaları: drama, tiyatro, dans • Engelli annelerin katılım günleri ve birlikte çalışmalar • Batı perküsyon, vurmalı çalgılar • Türk perküsyonu ve Kuzey Afrika perküsyonu