18’inci akademik yıla merhabaNew achievements waiting for us

Yaşar Üniversitesi 2018-2019 akademik yılı, Selçuk Yaşar Kampüsü’nde gerçekleştirilen törenle başladı. 18’inci akademik yıla başlamanın heyecanını yaşadıklarını belirten Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, “Bu akademik yılın da hepimizin göğsünü kabartan başarılar ve bizleri gururlandıran değerli çalışmalar ile geçeceğine inanıyorum” dedi.

GELECEĞİN LİDERİ OLMAYA HAZIRLANIYORLAR

Törene, Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Yaşar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeleri  Prof.Dr.Atila Sezgin, Dr.Mehmet Aktaş, Özer Kırca, üniversite akademisyenleri ve çalışanları katıldı. Günümüzde yaşanan sosyo ekonomik değişimlerin, bireyleri ve grupları yaptıkları her işte anlam aramaya yönelttiğine değinen Ahmet Yiğitbaşı, materyalizmin yavaş yavaş popülaritesini yitirdiğini söyledi.

Kurumların da güven duyabilecekleri liderlere ihtiyaçları olduğunu belirten Yiğitbaşı, “Bireyler, yönetim sürecinde duygulara, takım ruhu ve birlikteliğe önem verilen kurumlarda bulunmak istemektedir. Her şeyden öte, kurumda kendilerine değer verildiğini hissetmek isterler. Tüm bu beklentiler doğrultusunda, kurumların güven duyulabilecek liderlere ihtiyacı vardır. Değişen dünyanın zorlu koşullarına adapte olurken, liderlik becerileri gelişmiş çalışanların varlığı, günümüzde büyük önem taşıyor. Siz değerli akademisyenlerimiz ve çalışanlarımız, farklı vasıflarınız ile gencecik ve birbirinden değerli öğrencilerimiz için birer rol modelsiniz, lidersiniz. Yetiştirdiğiniz öğrenciler de geleceğin liderleri olmaya hazırlanıyorlar.” diye konuştu.

Ahmet Yiğitbaşı- Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı

HER ŞEYDEN ÖNCE İYİ İNSAN OLMAK GEREKİR

“Üniversitemizin Kurucusu ve Onursal Başkanı Sayın Selçuk Yaşar’ın da her zaman söylediği gibi; ‘Her şeyden önce iyi insan olmak gerekir’” diyen Ahmet Yiğitbaşı, törende şöyle konuştu:

“Bizzat tanışma fırsatı bulduğum ve kendi çalışma hayatımda da fikirlerini önemsediğim Profesör Manfred Kets de Vries’ın liderlikte 4H modelinden bahsetmek isterim. Bunlar: ‘Humility, Humanity, Hope, Humor’. Yani; ‘Alçakgönüllülük, İnsaniyet, Umut Vericilik ve Mizahtır’. Sayın Selçuk Yaşar da tecrübelerini paylaştığı birçok kitabında, Vries’in liderlik anlayışına benzer şekilde,  döneminin otoriter liderlik anlayışının çok ötesinde bir vizyonla, gençlere yol gösterici olmaya çalışmıştır. Kendisi bu anlayışla, ‘Bilim, Birlik, Başarı’ ilkesinden yola çıkarak, yıllardır iş hayatına öncülük etmeye devam etmektedir. Yaşar Üniversitesi de bilimin üretildiği, bilginin paylaşarak çoğaldığı, varoluş amacı insana ve insanlığa fayda sağlamak olan bir eğitim kurumudur. Bu akademik yılın da hepimizin göğsünü kabartan başarılar ve bizleri gururlandıran değerli çalışmalar ile geçeceğine inanıyorum.”

YENİ YATIRIMLAR, YENİ OLANAKLAR, YENİ BÖLÜMLER İLE DEVAM           

Bugünün öğrencilerinin hayat boyu öğrenmeye hazır olması gerektiğini belirten Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, “Yeni yatırımları, kampüs olanakları, bölümleri ve akademisyenleri ile yanınızda olmasına alıştığınız Yaşar Üniversitesi, bu akademik yılda da geleceğinizin güvende olduğu ortamlar yaratmayı sürdürecektir. Bu yıl ilk kez öğrenci alan Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği (Uluslararası Ortak Lisans Programı-ECAM Lyon) bölümleri sektör gereksinimlerine uygun eğitim ilkemizin uzantılarıdır. Ayrıca, bu akademik yıl itibariyle, yeni mezun öğrencilerin yanı sıra, iş çevresinden de enstitülerimize yoğun bir talep olduğunu gözlemliyoruz. Bu durum, üniversite-sanayi işbirliği çabalarımızın en güzel örneklerinden biridir. Gurur duyduğumuz akademik ve idari kadrolarımıza bu yıl katılan değerli Türk ve yabancı akademisyenler ve idari personel ile toplam sayımız 740 oldu” dedi. 

Prof.Dr.Cemali Dinçer-Yaşar Üniversitesi Rektörü

 

Törende ayrıca üniversiteye dereceyle giren öğrencilerin ödüllerini Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ve Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer birlikte verdiler.

Yaşar University started the 2018-2019 Academic Year with a ceremony held on the Selçuk Yaşar Campus. Expressing their excitement for getting started in the 18th academic year, President of Yaşar University’s Board of Trustees Ahmet Yiğitbaşı said, “I am convinced that this new academic year will be full of successes and invaluable studies that make us proud.” 

GETTING READY TO BE FUTURE LEADERS

Stating that today’s socio-economic changes lead individuals and communities to seek a meaning in everything they do, Yiğitbaşı also noted that materialism has started to slowly lose its popularity. “Individuals prefer to work for the companies that attach importance to feelings, team spirit and unity in management processes. Above all, they want to feel valued by the company they work for. Companies likewise need reliable leaders, within the context of such expectations. Employees with improved leadership skills and a skill to adapt themselves to the challenges of today’s changing world bear greater importance. With different qualifications you have,esteemed academic and administrative staff of our university set an example to our young and valuable students. You are their role models, and leaders for them. The students you raise are getting ready to be the future leaders as well,” said Yiğitbaşı to highlight that companies also need reliable leaders.

NEW INVESTMENTS, NEW FACILITIES, AND NEW DEPARTMENTS 

  Noting that today’s students should be ready for lifelong learning, Yaşar University Rector Prof. Cemali Dinçer also said, “As you have already experienced, Yaşar University stood by you with new investments, new campus facilities, new departments and scholars. Also for this academic year, it will keep working to create spaces where your future is secure. Admitting its first students this academic year, Mechanical Engineering and Electrical and Electronic Engineering (International Joint Undergraduate Degree Program – ECAM Lyon) departments signify that we are offering an education that fulfil sectoral needs. Moreover, as of this academic year, professionals from within different sectors are also interested in collaborating with our graduate schools. This is one of the best examples that prove our efforts towards enhancing university-industry collaboration. We are proud of our academic and administrative staff, which has now 740 staff members including the new Turkish and foreign scholars and administrative staff members that have joint our family this year.” 

  During the ceremony, President of the Board of Trustees Ahmet Yiğitbaşı and Rector Prof. Cemali Dinçer presented the highest-ranking students their awards. 

      The ceremony was attended by President of the Board of Trustees Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Group Board of Directors Vice Chairperson İdil Yiğitbaşı, Yaşar Group Board of Directors Vice Chairperson Feyhan Yaşar, Ege University Rector Prof. Necdet Budak, Yaşar University Rector Prof. Cemali Dinçer, Bornova Mayor Olgun Atila, Members of the Board of Trustees Prof. Atila Sezgin, Mehmet Aktaş, and Özer Kırca, as well as by scholars and other staff members.