Yaşar Üniversitesi’nde 16. yıl gururu       Yaşar University continuing to grow

Kuruluşunun 16’ıncı yılını kutlayan Yaşar Üniversitesi, yeni ek kampüs binasının açılışıyla kuruluş sevincini taçlandırdı. 16 yıl önce 52 öğrenci ile eğitim yolculuğuna başlayan Yaşar Üniversitesi, 10 bin 580’e ulaşan öğrencisi ve yeni ek kampüs binasıyla toplam kapalı alanı 70 bin metrekareye çıkarılan modern kampüsüyle büyümeye devam ediyor.   

Selçuk Yaşar Kampüsü’nde gerçekleştirilen 16’ıncı kuruluş yıl dönümü ve yeni bina açılış törenlerine Bornova Kaymakamı Mustafa Gündoğan, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Erol, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Karşıyaka Belediyesi Eski Başkanı Kemal Baysak, Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer, Mütevelli Heyeti Üyeleri Prof.Dr. Altan Çilingiroğlu, Prof.Dr.Atila Sezgin, Dr.Mehmet Aktaş, Özer Kırca, yöneticiler, çalışanlar ve öğrenciler katıldı.

 

ULUSLARARASI STANDARTLAR

Törende konuşan Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, üniversite olarak yalnızca fiziksel yatırım yapmadıklarını; öğrencileri uluslararası standartlar seviyesinde yetiştirdiklerini söyledi. Yiğitbaşı, “Kurucumuz ve Onursal Başkanımızın söylediği çok önemli bir söz var: ‘Üniversite kurmak belki çok zordur, ama asıl zorluk çok iyi bir eğitimi verecek kadroları, sistemleri, organizasyonu kurmaktır.’ Biz bu sözün ışığında vatana, millete ve insanlığa fayda sağlayacak bireyler yetiştirmek için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Öğrencilerimizi uluslararası standartlar seviyesinde yetiştirmek için hep en elverişli eğitim atmosferini yaratmayı hedefliyoruz. Bu hedefin doğrultusunda bu yeni ek kampüs binamızın da üniversitemizin kimliğini, bizi özel ve cazip kılan unsurları temsil ettiğine yürekten inanıyorum” dedi.

   

YENİ BÖLÜMLER AÇILIYOR

Yaşar Üniversitesi’nin İzmir ve Ege’de olduğu kadar Türkiye genelinde ve yurtdışında da yükselen bir değer olmaya devam edeceğini söyleyen Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer ise önümüzdeki yıl öğrenci alınması planlanan yeni bölüm ve programları paylaştı. Prof. Dr. Dinçer, “Ar-Ge, İnovasyon ve Girişimcilik kavramlarını içselleştirmiş bir üniversite olarak son bir yılda destek verdiğimiz bilimsel araştırma projelerinin sayısı 37, TÜBİTAK destekli projelerin sayısı 21’dir. Bunun yanı sıra işbirliği içinde olmaya çok önem verdiğimiz sanayi destekli projelerin sayısı da 29’dur. Ayrıca kurmuş olduğumuz Minerva Kuluçka Merkezi, 50’nin üzerinde girişimcinin hayallerini hayata geçirmesine imkan sağlıyor. Hali hazırda 28 iş fikrine destek olmaya devam ediyoruz. Merkezdeki şirket sayısı da 8’dir. 18 ulusal, 7 uluslararası patent başvurumuz bulunmakta. Son bir yılda tescillenen faydalı model ve endüstriyel tasarım sayısı da 8’dir. Önümüzdeki yıl öğrenci alınması planlanan bölüm ve programlar ise İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nde Sosyoloji Bölümü, Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’nda Yönetim ve Bilişim Sistemleri ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümleri, Meslek Yüksek Okulu’nda Mimari Restorasyon Programı. Gücümüz artarak sürüyor.” bilgisini verdi.

Tören kapsamında ayrıca üniversitenin akademik ve idari personeline ‘Hizmet Onurlandırma’ ve ‘Bilim, Birlik, Başarı Ödülleri’ de verildi.

Yaşar Üniversitesi 16. kuruluş yıl dönümü töreninde, Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cudi Okur’a akademik onur ödülünü Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ve Rektör Prof.Dr.Cemali Dinçer verdi)

Setting off on its journey in education sixteen years ago with a student number of 52, today, Yaşar University keeps growing with over ten thousand students and its new building on the campus, which now covers a closed area of 70.000 square meters.   

   The university’s 16th anniversary and new building opening ceremonies were attended by Bornova District Governor Mustafa Gündoğan, the Chairperson of Yaşar Holding’s Board of Directors Selim Yaşar, the Vice Chairperson of Yaşar Holding’s Board of Directors Feyhan Yaşar, the Vice Chairperson of Yaşar Holding’s Board of Directors İdil Yiğitbaşı, the President of Yaşar University’s Board of Trustees Ahmet Yiğitbaşı, Member of Yaşar Holding’s Board of Directors Cengiz Erol, the Mayor of Bornova Olgun Atila, former Mayor of Karşıyaka Kemal Baysak, the Rector Prof. Dr. Cemali Dinçer, members of the Board of Trustees Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu, Prof. Dr. Atila Sezgin, Dr. Mehmet Aktaş, Özer Kırca, as well as administrative and academic staff and students.

INTERNATIONAL STANDARDS

Ahmet Yiğitbaşı, President of Yaşar University’s Board of Trustees, stated that the investments in the university were not only in physical terms but also in terms of quality which require offering education at international standards. “Here is a critical statement made by our Founder and Honorary Chairman: ‘It may be hard to found a university; however, what’s even more difficult is to gather the academic staff, and to found the systems and organization which will administer a quality education.’ In the light of this statement, we firmly continue working to raise students who will contribute to our country, people and humanity. We always aim at creating the most advantageous atmosphere where we can offer our students an education of international standards, and I am convinced that this new building addition to our campus represents our university’s identity as well as the constituents which make us special and appealing,” said Yiğitbaşı.   

NEW DEPARTMENTS TO BE OPENED

  Rector Prof. Dr. Cemali Dinçer noted that the university acts in accordance with the vision of being a university which is innovative and sustainable on a global scale. Dinçer explained that the university is planning to admit students to the Department of Sociology within the Faculty of Humanities and Social Sciences, the Departments of Management-Information Systems, Gastronomy and Culinary Arts within the School of Applied Sciences, and the Architectural Restoration Program within the Vocational School.