Piyanonun genç yeteneği: Idlin ArshinovaThe young talent of piano

Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü 3’üncü sınıf piyano öğrencisi Idlin Arshinova, Viyana’da düzenlenen 2. Uluslararası Feurich Yarışması’nda, 15-19 yaş kategorisinde birinci oldu. Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya, Japonya, Fransa, Belçika, Fransa, Ukrayna gibi çok çeşitli ülkelerden 74 adayın katıldığı yarışmada Idlin, Kuzey Avrupa Ödülü’ne layık görüldü.

BU BAŞARI İLK DEĞİL

 Üniversite eğitimi almak için Azerbaycan’dan İzmir’e gelen Idlin Arshinova, müzisyen anneanne ve dedesinin büyük desteği ile henüz 6 yaşındayken piyano eğitimi almaya başladı. Yıllar içinde müziğe büyük bir tutkuyla bağlandığını anlatan genç yetenek, geçen yıl da Mozart Akademi Uluslararası Piyano Festivali ve Yarışması’nda 15-20 yaş kategorisinde ikincilik ödülünü aldı. Dünyayı gezerek çeşitli ülkelerde konserler vermek istediğini belirten Idlin, uluslararası yarışmalarda elde ettiği deneyimin ise eşsiz olduğunu söyledi.    

 

ÖĞRENCİLERİMİZ YURTDIŞINDA DA TECRÜBE KAZANIYOR                     

 Yurtdışında düzenlenen yarışmalarda Idlin Arshinova gibi öğrencilerine destek veren Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Esra Kalkanoğlu, “Öğrencilerimiz, çeşitli uluslararası yarışmalara ve master classlara katılarak hem ülkemizi temsil edebiliyorlar hem de farklı müzik teknikleri konusunda tecrübe kazanıyorlar. Böylece kendi seviyelerini de görebilmiş oluyorlar. Her yıl üniversitemizde düzenlenen Uluslararası Müzik Günleri ile de yurt dışından müzisyenleri ağırlıyoruz ve öğrencilerimize yeni ufuklar açıyoruz. Her yıl müzikte uluslararası başarılarımıza bir yenisini ekliyoruz” dedi.

 

  

Idlin Arshinova, a third-year piano student at Yaşar University’s Department of Music, came in first in the age group of 15-19 at the 2nd International Feurich Competition in Vienna, Austria. Among the seventy-four competitors from various countries including the US, China, Russia, Japan, France, Belgium, and Ukraine, Idlin was deemed worthy of the Northern Europe Prize.

 Supporting students like Idlin Arshinova who compete at international competitions, Esra Kalkanoğlu, Academic Member of Yaşar University’s Department of Music, expressed, “Our students can both represent our country and gain experience in different musical techniques as they have the opportunity to participate in a variety of international competitions and master classes. Each year, we add another new international achievement in music.”

The young achieved artist Idlin Arshinova has lots of prizes that she previously won.