KAPI TASARIMIYLA GELEN ÖDÜL
21 Nisan 2017Paylaş

KAPI TASARIMIYLA GELEN ÖDÜL

Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencisi Ceren Dil, üniversitelerin mimarlık, iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarım bölümlerinde okuyan öğrenciler için düzenlenen “Kapı Tasarlıyorum” yarışmasının “modern” kategorisinde ödül kazandı. Dil’in tasarımı, duvar, mekan ve kapı tasarımını bir bütün olarak ele almasıyla dikkat çekti.

Ceren Dil, kapı tasarımıyla ödül aldı.

Türkiye’nin çeşitli illerindeki 82 üniversiteden yaklaşık bin başvurunun geldiği, “Klasik” ve “Modern” olmak üzere iki kategoriden oluşan Artella Ahşap Kapı Sistemleri sponsorluğundaki yarışma  iç mekan kapılarının tasarımsal önemini vurgulamak, yapı kültürüne ve eğitimine katkıda bulunmak, yaratıcı fikirleri desteklemek amacıyla düzenlendi.

Modern kategoride yarışmaya katılan Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencisi Ceren Dil, tasarımcı ekip arkadaşı Aykut Çor ile birlikte hazırladıkları tasarımla 3.’lük ödülünü kazandı.

Ceren Dil, “Proje kapsamında geleneksel kapı-duvar tasarımı yerine dönüştürülebilir yapıya sahip bir tasarım hazırlamak istedik. Üretim sektörünün tasarımdaki payını anlamak ve dar mekanlara yeni çözüm önerileri sunmayı da amaçladık. Kapı-duvar ve mekan kavramlarını bir bütün olarak ele alarak kullanıcının ihtiyacına göre değiştirilebilen farklı fonksiyonlara sahip bir tasarım yaptık. İstekler dahilinde gerektiğinde tasarım şeması bozulmadan ‘renk, malzeme ve fonksiyon’ değişiklikleri yapılabilecek ve parçalar kullanıcıya göre özelleşebilecek. Mekandan ve duvardan farklı klasik kapılar yerine bütünün bir parçası halinde bir kapı olsun istedik” dedi.