İzmir’den ilham alan tasarımlarıyla ödül kazandılar

Ayşenur Allı (solda) ve Mihriban Demircan(sağda) ulusal ve uluslararası yarışmalarda iki ödül kazandı.

Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden Ayşenur Allı ve Mihriban Demircan, ulusal ve uluslararası yarışmalarda iki ödül kazandı. Demircan, tasarladığı posthel projesiyle 4. Uluslararası Nurten Aksugür En İyi Kavram İletişimi Öğrenci Yarışması’nda ikinci olurken Allı ise deprem farkındalığı için tasarladığı kent müzesi projesiyle 8.’si düzenlenen Mekan2021/ İç Mimarlık Öğrencileri Ulusal Bitirme Projeleri Yarışması’nda Jüri Teşvik Ödülü’nün sahibi oldu.

Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’ndeki lisans eğitimlerinin yanı sıra Mimarlık Bölümü’nde de çift anadal ve yan dal yapan Ayşenur Allı ve Mihriban Demircan, öğrenci projelerinin değerlendirildiği iki yarışmada, iki ödül kazandı.

AGORA ANTİK KENTİ TASARIMI İÇİN İLHAM VERDİ

Mihriban Demircan, Doç. Dr. Gülnur Ballice koordinatörlüğündeki 2. sınıf İç Mekân Tasarımı dersinde Basmane semtinde yer alan bir binayı posthel olarak tasarlarken Agora Antik Kenti’nin binlerce yıllık tarihinden ilham alarak projesini gerçekleştirdi. Demircan, tarihten günümüze katmanlar halinde tasarladığı bu projesiyle 53 iç mimarlık öğrencisinin çalışmalarıyla katıldığı 4. Uluslararası Nurten Aksugür En İyi Kavram İletişimi Öğrenci Yarışması’nda ikinci olmayı başardı.

DEPREM MÜZESİ TASARIMI İLE ÖDÜL KAZANDI

Ayşenur Allı da Dr. Öğretim Üyesi Kenan Eren Şansal’ın koordinatörlüğündeki İç Mekân Tasarımı Mezuniyet Projesi kapsamında İzmir halkının deprem bilincini arttırmak için bir kent müzesi tasarımı gerçekleştirdi. Allı, depremin oluşturduğu fiziksel ve depremzedeler üzerindeki psikolojik etkilerini mekânın oluşturulmasında kullanıldığı tasarımıyla bu yıl 8.’si düzenlenen Mekan2021/ İç Mimarlık Öğrencileri Ulusal Bitirme Projeleri Yarışması’nda ödül kazandı. Allı, tasarımıyla Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden iç mimarlık / iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümlerinde eğitim alan 21 farklı üniversiteden 69 öğrencinin katıldığı yarışmada, Jüri Teşvik Ödülü’nün sahibi oldu.