Hem kadının, hem sporun gururu oldularTHE AMAZONIANS OF YAŞAR UNIVERSITY

Triatlondan rüzgar sörfüne, atletizmden Ironman’e kazandıkları başarılarla ve gerçekleştirdikleri ilklerle Yaşar Üniversitesi öğrencisi sporcular, ülkemiz sporunun ve kadınının gururu oluyor.

Milli atlet Berfe Sancak, milli triatletler Ece Bakıcı ve İpek Öztosun ile rüzgar sörfçüsü Fulya Ünlü’nün ulusal ve uluslararası başarıları, kadınların sporda en az erkekler kadar hatta daha da başarılı olduklarının en iyi göstergesi.

Onlar, aldıkları başarılarla ülkemizi gururlandıran, sabır, azim ve centilmence mücadelenin ne demek olduğunu herkese gösteren Türkiye’nin güçlü sporcu kadınlarından birkaçı. Kimi atletizmde, kimi rüzgar sörfünde kimi de triatlonda rüştünü ispatladı. Her yaştan insana ilham veren başarı hikayelerine sahip Yaşar Üniversitesi’nin 4 başarılı kadın sporcusu, nasıl başardıklarını anlattı. Milli atlet Berfe Sancak, milli triatletler Ece Bakıcı ve İpek Öztosun ile rüzgar sörfçüsü Fulya Ünlü, kadınların her alanda olduğu gibi sporda da en az erkekler kadar hatta daha da başarılı olabileceklerini söyledi.

Fotoğraftakiler(Soldan):Berfe Sancak-Ece Bakıcı- İpek Öztosun- Fulya Ünlü

DÖRT YIL ÜST ÜSTE DÜNYA ŞAMPİYONU

Yaşar Üniversitesi Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölümü öğrencisi Fulya Ünlü, Profesyonel Rüzgar Sörfü Birliği (PWA) Dünya Kupası’nda dört kez üst üste gençler dünya şampiyonu olarak bir rekora imza attı. Türkiye’nin rüzgar cenneti Alaçatı’da, 2007 yılında başladığı rüzgar sörfünde, geçen yıl dördüncü şampiyonluğuna ulaşan Ünlü’nün bu yılki hedefi, beşinci kez şampiyonluk. Bu başarıyı elde eden ilk sporcu olan Fulya Ünlü, “Rüzgar sörfü, disiplin, her mevsimde sıkı bir çalışma, özgüven ve fedakarlık isteyen güç bir spor. Ülkemizde, rüzgar sörfünde, kadınlar erkeklere göre daha başarılı sonuçlara imza atıyor. Bu da kadınların neler başarabileceğinin en güzel örneklerinden” dedi.  

BALKAN VE TÜRKİYE ŞAMPİYONU, IRONMANDE EN İYİ DERECEYE SAHİP

Balkan ve Türkiye şampiyonu Yaşar Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans öğrencisi milli triatlet Ece Bakıcı, yaşadığı büyük sakatlığa ve doktorların “Yürüyemeyebilirsin” demesine karşın 9 ayda spora geri dönerek neler başarabileceğini kanıtlamıştı. Bakıcı, geçen yıl ilk kez katıldığı dünyanın en zorlu yarışlarından Ironman’de de kendi yaş grubunda birinci, genel sıralamada da ikinci olmayı başarmıştı. 1.9 kilometre yüzme, 90 kilometre bisiklet ve 21.1 kilometrelik koşu parkurlarını 4:43:31’lik zamanla bitiren Bakıcı, bu derecesiyle Ironman’de en iyi dereceye sahip Türk sporcu oldu. Ece Bakıcı, “Toplumda bize biçilen roller nedeniyle işimiz erkek sporculara göre çok daha zor. Ancak kadınların istedikleri takdirde yapamayacağı hiçbir şeyin olmadığına inanıyorum. Biz öğrencilikte de çalışma hayatında da sporda da en başarılı olabiliriz ve öyleyiz de” diye konuştu.

AVRUPA İKİNCİSİ, BALKAN VE TÜRKİYE ŞAMPİYONU

Bugüne kadar triatlonda Türkiye’nin kazandığı en büyük başarının sahibi olan Yaşar Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi milli triatlet İpek Öztosun’un, Avrupa ikinciliğinden Türkiye ve Balkan şampiyonluklarına kadar birçok ulusal ve uluslararası derecesi bulunuyor. Kadınların hayatın her alanında çok başarılı olduğunu vurgulayan Öztosun, “Triatlon, görece zor bir spor. Yüzme, koşu ve bisiklet etaplarından oluşuyor. Büyük bir efor sarf etmeniz gerekiyor. Derecelerimiz erkeklerle birbirine çok yakın. Triatlonda ülkemizin uluslararası yarışmalarda aldığı en iyi derece bana ait. Kadınlar bu sporda en az erkekler kadar hatta daha da başarılı” dedi.

BALKAN İKİNCİSİ, TÜRKİYE REKORTMENİ

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi milli atlet Berfe Sancak, 4×400’de U-23,  4×200’de ise U-23 ve Büyükler Türkiye rekorlarının sahibi, 4×400 milli takımıyla Balkan ikinciliği ve 60 metre ile 200 metrede de Türkiye şampiyonlukları bulunuyor. Berfe Sancak’ın en büyük destekçisi ise onu hep destekleyen Türkiye ve Balkan rekorları sahibi, masterlarda Türkiye rekortmeni ve Balkan şampiyonları babası Murat Sancak ile annesi Hanife Sancak. Berfe Sancak, başarısının formülünün, rol model aldığı kadınlar olduğunu belirterek, “Kendimi bildim bileli annemle birlikte pistlerdeyim, benim için çok iyi bir rol model oldu. Anneler ne kadar bilinçlenir ve hayatta söz sahibi olursa bizim gibi sporda ya da başka bir alanda başarılı olan kadınların sayısı o kadar artar. Kadınların başaramayacağı hiçbir şey yok. Yeter ki imkansız demesinler ve denesinler” şeklinde konuştu.

  

Women students from Yaşar University are the pride of our country in sports with their achievements in triathlon, wind surfing, athletics, and Ironman.

The national athlete Berfe Sancak, the national triathletes Ece Bakıcı and İpek Öztosun, and the windsurfer Fulya Ünlü are the epitomes of women’s success in sports. They show us that women can be at least as successful as men, if not even more so.

They are just some of the strong female athletes in Turkey, who have filled our country with pride and shown everyone true patience, perseverance and athletic hustle. Some proved their adequacy in athletics, some in windsurfing and some others in triathlon. The four achieved female athletes of Yaşar University shared their success stories, inspiring people of all ages. The national athlete Berfe Sancak, the national triathletes Ece Bakıcı and İpek Öztosun, and the windsurfer Fulya Ünlü expressed that women are more than a match for men.

WORLD CHAMPION FOR FOUR CONSECUTIVE YEARS

Fulya Ünlü, student at Yaşar University’s Department of International Logistics Management, set a record becoming the world champion in the youth category of the Professional Windsurfing Association (PWA) World Cup for four consecutive years. “Women windsurfers in Turkey achieve greater successes compared to men, and this is one of the best indicators that women can achieve anything they want,” stated Fulya Ünlü.  

THE CHAMPION IN THE BALKANS AND TURKEY HOLDING THE BEST IRONMAN RECORD

The national triathlete Ece Bakıcı, who is also studying for a Masters of Business Administration at Yaşar University, picked up where she left off in nine months after a serious injury and proved that she could achieve anything, despite her physicians telling her that she might not even be able to walk again. Competing in the most challenging event in the world, Ironman, for the first time last year, Bakıcı won first place in her own age category and ranked second overall. Completing courses of 1.9 km of swimming, 90 km cycling and 21.1 km running in a time of 4:43:31, Bakıcı became the only Turkish athlete to achieve this record breaking score in Ironman. Ece Bakıcı said, “Because of how we are socially constructed, being an athlete is way more challenging for us as women. However, I am convinced that women can achieve anything so long as they are determined. We can be the best both as students and as working women, as well as in sports.”

SECOND IN EUROPE, CHAMPION IN BALKAN AND TURKEY

The biggest success which has been achieved by a Turkish triathlete so far belongs to the national triathlete İpek Öztosun, who is a student of Yaşar University’s Department of Mathematics. Öztosun also has numerous degrees in national and international arenas including second in Europe, champion of Turkey and the Balkans. Highlighting that women are very successful in every aspect of life, Öztosun continued saying, “A triathlon is relatively challenging. It is made up of swimming, running and cycling. It requires a great deal of effort. The scores we achieve are very close to the ones achieved by men. The highest score of Turkey in international triathlons belongs to me, and such a success has really raised the bar in triathlon for men to compete with.   

SECOND IN THE BALKANS, RECORD-HOLDER OF TURKEY

The national athlete Berfe Sancak from the Department of Law at Yaşar University holds the U-23 records in 4×400 meters and 4×200 m as well as the Turkey Seniors record in 4×200 m. Sancak also came in second in 4×400 m with the national team, as well as becoming the champion in Turkey in the 60 m and 200 m. “I have been on tracks together with my mother for as long as I can remember, and she has been a very good role model for me. The more mothers are aware of things and have a say in life, the more women will be successful like us in sports or in any other field. Nothing is impossible for women as long as they try and do not withdraw themselves just because they deem their goal impossible,” expressed Berfe Sancak, pointing out that her success is closely bound up with the women who she has always seen as her personal role models.