Hedefi 2020 Tokyo

 Yaşar Üniversitesi öğrencisi Dünya Şampiyonu milli jimnastikçi Doğukan Büyükarslan (19), ülkemizi Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılacak Trampolin Jimnastik Dünya Kupasında temsil edecek. 2017’de, bu branşta Türkiye’ye ilk kez altın madalya kazandıran Büyükarslan, milli takımdaki arkadaşlarıyla ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerini belirterek, en büyük hedefinin ise 2020 Tokyo Olimpiyatlarında temsil etmek olduğunu söyledi.

Dünya Şampiyonu milli jimnastikçi, Gençlik ve Spor Bakanlığının Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi (TOHM) sporcusu, Yaşar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi Doğukan Büyükarslan, başarılarına yenilerini eklemeyi hedefliyor. 2017 yılında Bulgaristan’da düzenlenen Yaş Grupları Trampolin Jimnastik Dünya Şampiyonasında 17-21 yaş grubu senkron kategorisinde Koray Altınel ile birlikte altın madalya kazanan, katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda ise çeşitli dereceleri bulunan Büyükarslan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 16 – 18 Şubat tarihlerinde yapılacak Trampolin Jimnastik Dünya Kupasında ülkemizi temsil edecek milli takımda yer almayı başardı. Geçtiğimiz hafta yapılan Kulüpler Türkiye Şampiyonasında, 3 madalya kazanan Büyükarslan, Dünya Kupasında da en iyi dereceyi almak için takım arkadaşlarıyla birlikte mücadele edecek.

6 YAŞINDA BAŞLADI

Jimnastiğe 6 yaşındayken başladığını, 6 yıl artistik jimnastik yaptıktan sonra antrenörlerinin yönlendirmesiyle bu branşa geçtiğini ifade eden Büyükarslan, “İlk başta gerçekten çok zorluklar çektim. Trampolin ülkemizde yeni bir branş olduğu için hem tecrübesizdik hem de olanaklar açısından bazı sıkıntılarımız vardı. 6 yıl artistik jimnastik yaptıktan sonra trampoline alışmak gerçekten çok zor oldu ve bu branşın Türkiye’deki ilk sporcularındandık. Ancak kısa süre içerisinde çok yol katettik ve ilk kez milli takımla mücadele etmemizden 2 yıl gibi kısa bir süre sonra Sofya’da yapılan yaş grupları Dünya Şampiyonasında altın madalya alarak Bayrağımızı göndere çektirmeyi başardık. Bu yılki uluslararası yarışma maratonumuz Bakü’de yapılacak Dünya Kupası ile başlıyor. Ülkemizi, yapılacak bütün uluslararası yarışmalarda en iyi şekilde temsil etmek için çalışmalarıma aralıksız devam ediyorum. En büyük hedefim ise 2020 Tokyo Olimpiyatlarına katılan ilk Türk trampolin jimnastikçi olmak” dedi.

Doğukan Büyükarslan, 2017 yılında Bulgaristan’da düzenlenen Yaş Grupları Trampolin Jimnastik Dünya Şampiyonasında 17-21 yaş grubu senkron kategorisinde Koray Altınel ile birlikte altın madalya kazanmıştı. Şampiyon jimnastikçiler Federasyon Başkanı Suat Çelen ile birlikte.