Genç yönetmene bir ödül dahaYoung director awarded again

Yaşar Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümünden geçen yıl mezun olan genç yönetmen Ece Kınacı, ödüllerine bir yenisini daha ekledi. Kınacı, bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Rotary Kısa Film Festivali Rofife’nin deneysel kategorisinde, “Seabird” filmi ile birinci oldu. Kınacı, Altay Orhan ile yaptığı önceki filmleriyle de TRT Belgesel Ödüllerinde özel ödül almış, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin “Sığınmacı, misafir, komşu” temalı kısa film yarışmasında birinci olmuş, Yeşil Ekran Kısa Film Yarışmasında da mansiyon kazanmıştı.

Genç yönetmen Ece Kınacı, daha eğitimini sürdürürken kazanmaya başladığı başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Yaşar Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümünden mezun olan Ece Kınacı, Seabird isimli son filmini, Mersin’in Anamur ilçesinde, baraj yapılınca su altında kalan terkedilmiş bir köyde çekti. Anlatmak istediklerini bir köylü kadın karakteri ve bir cansız manken ile sembolize ederek deneysel bir yolla izleyiciye sunan Kınacı, kurmaca, deneysel, belgesel ve animasyon olmak üzere dört kategoride 703 filmin yarıştığı 9.’su düzenlenen Rofife’de deneysel kategorisinde birinciliği kazandı.

BİR ÇATI ALTINDA

Filmin temasını anlatan Kınacı, “Bir çatı altında veya hiç bir yerde. Toplumsal gerçekler, acımasız entrikalardan beslenen insani ilişkiler, bir uyum içerisinde anlatılabilir mi sorusundan yola çıktım. Hepimiz birsek, bir taneysek, arada kalmış kimlikler, benlikler, bilinçler nedir sorusunu sormak istedim. En iyisini yapmak ile isteneni yapmak arasında, seçim yapmaya çalışırken hiçbir şey yapmamak ile sonuçlanan duygu durumu anlatmaya çalıştım. Çokuz, farklıyız, benzersiz ve özensiziz ama varız. Tüm farklılıklarımıza karşın aslında aynı olduğumuzu aktarmak istedim” dedi.

ÖDÜLLERİ ÇOK

Daha öğrenciyken Altay Orhan ile birlikte çektikleri ve büyük kente göçle gelen 5 kadının hikayesini anlattıkları “Tepedeki 5 Kadın” TRT Belgesel Ödülleri’nde Özel Ödül, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin düzenlediği “Sığınmacı, misafir, komşu” temalı kısa film yarışmasında küçük yaşta göçle İzmir’e gelen Diyarbakırlı bir kadın ile Suriyeli sığınmacı komşusunun hikayesini anlatan ‘Komşu’ adlı kısa filmiyle birinci olan, Tuz Gölünden Tuz Çölüne isimli filmleriyle de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Çevre Koruma Vakfı ve NTV’nin birlikte düzenledikleri Yeşil Ekran Kısa Film Yarışmasında mansiyon kazanan Kınacı, deneysel ve belgesel film çekmeyi sürdüreceğini anlattı.

Graduating from Yaşar University’s Department of Radio, Television and Cinema last year, the young director Ece Kınacı has added another new award to her previous ones. The film “Seabird” won Kınacı first place in the experimental category of the 9th Rotary Short Film Festival ROFIFE.

Ece Kınacı, an alumna of Yaşar University’s Department of Radio, Television and Cinema, shot her last film “Seabird” in Anamur, Mersin – in a village deserted after a dam flooding. Kınacı told her story in an experimental way through the characters of a peasant woman and a dummy, and won first place in the experimental category of the 9th Rofife where seven hundred and three films competed in four categories including fiction, experimental, documentary and animation.

LOADS OF AWARDS

Expressing that she will continue to shoot experimental films and documentaries, Kınacı holds lots of awards. Kınacı was awarded the Special Prize of TRT Documentary Awards for “Five Women on the Hill” -the documentary she shot together with Altay Orhan while she was still studying at university- where she told the stories of five women who immigrated to metropolitan cities. “The Neighbor” -another film by Kınacı which tells the story of a woman who immigrated from Diyarbakır to İzmir at a young age and her Syrian asylum-seeking neighbor- won the young director first place in the short film competition organized  by the German Embassy in Ankara with the theme of “asylum-seekers, guests, neighbors.” On top of this prize, she also received an honorable mention for her movie “From Salt Lake to Salt Desert” at the Green Screen Short Film Competition organized by NTV in collaboration with the Ministry of Environment and Urbanization, and Turkish Environment Protection Foundation.