Eğitimindeki Başarısını İrlanda’da SürdürecekIRELAND NEXT STOP FOR HIS SUCCESSES

Yaşar Üniversitesini geçen yıl birincilikle bitiren Hayri Can Savaş, Avrupa Birliği(AB)nin en önemli bursları arasında gösterilen Jean Monnet Bursu kapsamında İrlanda’da yüksek lisans eğitimi alma hakkı kazandı. 

Mütercim Tercümanlık Bölümünde öğretim görürken bir yandan da Uluslararası İlişkiler Bölümünde çift ana dal yapan Hayri Can Savaş, geçtiğimiz yıl üniversiteyi birincilikle bitirdi. Bu yıl da Uluslararası İlişkiler Bölümünden 4 üzerinden 4 ortalamayla mezun olan Savaş, eğitim hayatındaki başarısını, AB’nin en önemli bursları arasında gösterilen Jean Monnet Bursunu kazanarak sürdürdü. Başarılı öğrenci, AB üyesi ülkelerde yüksek lisans veya araştırma programlarına katılma imkanı sağlayan burs kapsamında, İrlanda’nın Dublin kentindeki siyaset çalışmaları alanında dünyanın en iyi 50 üniversitesi içerisinde yer alan Trinity College Dublin’de yüksek lisans yapacak. Savaş, Burs çerçevesinde AB müktesebatı içerisinde yer alan “Adalet, Özgürlük ve Güvenlik” konusu üzerine tez çalışmasını yürütecek.

AZ SAYIDAKİ KİŞİDEN BİRİ OLDU

Program kapsamında 2018-2019 akademik yılında 180 kişinin desteklendiğini ifade eden Hayri Can Savaş, bursların yüzde 30’u üniversite, yüzde 50’si kamu, yüzde 20’si ise özel sektöre ayrıldığını, bu bursu kazanan az sayıdaki kişinin arasından yer almaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Savaş, “Yaşar Üniversitesine Mütercim-Tercümanlık Bölümünden girdim. Birinci sınıfın sonunda ise Uluslararası İlişkiler alanında çift ana dal yapmaya karar verdim. Bu kararı almamda, mütercim-tercümanlık bölümünün bana kazandırdığı çok disiplinli bakış açısı oldu. Eğitim yaşamım boyunca uluslararası ilişkiler alanındaki akademik çalışmalarda da asistanlık yaptım. Çift ana dalımdan da mezun olduktan sonra bu alanda ilerlemeye ve akademik çalışmalar yapmaya karar verdim. Mezuniyetimin ardından üniversitemin desteği ile Jean Monnet Bursu’na başvurdum ve kazandım. Trinity College Dublin’de Uluslararası Politikalar alanında yüksek lisans yapacağım. Bununla birlikte Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından ortak düzenlenen Jean Monnet Burs Programı çerçevesinde tüm okul ücretim ve İrlanda’daki yaşam masraflarım karşılanacak” diye konuştu.

JEAN MONNET BURSU NEDİR?

Jean Monnet Burs Programı, Türkiye’deki en köklü ve prestijli burs programları arasında yer alıyor. Program, AB alanında uzmanlaşmış personel ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor. Uygulamaya konulduğu 1990’dan bu yana AB tarafından finanse edilen Jean Monnet Burs Programı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülerek Türkiye ve AB arasında diyalog köprüleri kurulmasına yardımcı olmayı hedefliyor.  AB üyesi ülkelerdeki bir üniversitede veya eş değer bir kuruluşta en az üç, en fazla 12 aylık dönemlerde yüksek lisans eğitimi veya araştırma programlarına katılan bursiyerler, aralarında İngiltere, Hollanda, İtalya, Fransa, Belçika, İrlanda, Almanya, İsveç, İspanya ve Malta’nın da bulunduğu pek çok AB ülkesinde AB müktesebatı başlıklarında akademik çalışmalar yapma fırsatı buluyor.

Having graduated ranking first at Yaşar University last year, Hayri Can Savaş was granted one of the most important European Union (EU) scholarships, Jean Monnet Scholarship, to pursue his graduate studies in Dublin, Ireland. 

A double major in translation&interpreting and international relations, Hayri Can Savaş earned his BA in translation last year ranking first within the university, and in international relations this year with a GPA of 4 out of 4. Savaş will now pursue his successes in education with Jean Monnet Scholarship, one of the most important EU grants. The successful student will do his MA at Ireland’s Trinity College Dublin, one of the world’s top 50 universities in political science, with the Jean Monnet Scholarship that is intended to encourage graduate and research studies in EU member states. Savaş will write his thesis on “Justice, Freedom, and Security”, which is also covered in EU acquis.

ABOUT JEAN MONNET SCHOLARSHIP

Jean Monnet Scholarship Programme is among Turkey’s most prestigious scholarship programmes. The programme is intended to increase the number of experts in the EU field. Since its inception in 1990, the programme has been financed by the EU, and implemented by Republic of Turkey Ministry of Foreign Affairs Directorate for EU Affairs to improve the dialogue between Turkey and the EU.