Eğitim ve sporda başarı birlikte mümkünAcademic and athletic success together

Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden bu yıl mezun olan Yiğit Gülmezoğlu, sportif ve akademik başarının aynı anda mümkün olduğunun en güzel örneklerinden birini ortaya koyuyor. Aynı zamanda Milli Takımda ülkemizi temsil eden Arkas Spor’un başarılı voleybolcusu, ulusal ve uluslararası başarılarıyla da göz dolduruyor. 16 yaşında Şampiyonlar Ligi’nde oynayan başarılı smaçör, pek çok kez de en iyi oyunculuk gibi başarılara imza atmış durumda.

Arkas Spor oyuncusu milli voleybolcu Yiğit Gülmezoğlu, bugüne kadar eğitim ve spor hayatını birlikte en iyi şekilde sürdürmeyi başardı. 8 yaşında ilk kez voleybola başladığı Tevfik Fikret İlköğretim Okulunu birincilikle bitiren daha sonra Fen Lisesi’nden mezun olan Gülmezoğlu, spor hayatındaki sayısız ödülün yanı sıra Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden de başarıyla mezun oldu. Altyapısında başladığı Arkas’ta 16 yaşında A takıma çıkan, ilk yılında Şampiyonlar Liginde forma giyen, milli takıma kadar yükselen, çeşitli turnuvalarda 2 kez “en iyi oyuncu” Türkiye Liginde de 1 kez “en iyi pasör” ödülü kazanan Gülmezoğlu, tüm bunların yanı sıra eğitimde de emin adımlarla ilerledi.

Hayatını her zaman planlı, programlı, mümkün olan en verimli biçimde yaşadığını ve başarısını da buna borçlu olduğunu ifade eden Gülmezoğlu, “Milli takımlar, Arkas ile lig seyahatleri, turnuvalar ve üniversite eğitimi. Tüm bunları birlikte ve iyi şekilde sürdürebilmek gerçekten güç. Endüstri mühendisliği bölümünü seçmemin belki de en büyük nedeni bu. Çünkü aynı kendi hayatımda olduğu gibi seçtiğim meslekte de doğru programlama ve verimlilik, olmazsa olmaz. Üniversite eğitimim sayesinde, hayatımın her evresini en doğru şekilde planlayıp en iyi şekilde yaşamayı daha iyi öğrendim. Hocalarım da her zaman bana destek oldular” dedi.

EKSRİMDE DE ŞAMPİYON

Küçüklüğümden bu yana çeşitli sporlarla uğraştığını ifade eden Yiğit Gülmezoğlu, “Birçok sporla ilgilendim ama voleybol gibi uzun süre ilgilendiğim başka bir tek eskrim sporu vardı. Eskrimde de birçok şampiyonluğum vardı. Onu da belli bir süre voleybolla birlikte götürmeye çalıştım, ancak sonra bir seçim yapmam gerekti ve voleybolu seçtim” diye konuştu.

BAŞARININ SIRRI AİLENİN DESTEĞİ

Gülmezoğlu, spor ve eğitim hayatını birlikte sürdürebilmenin güç olduğunu belirterek, “İnsanlar bazen profesyonel spor hayatı ya da eğitim arasında seçim yapmak zorunda kalabiliyor. Ancak ne kadar zor olsa da doğru planlama ile ikisinin birlikte başarıyla sürdürülebileceğini düşünüyorum. Ama olmazsa olmaz olan en önemli şey aile desteği. Ben bugüne kadar hayatımın hiçbir döneminde ikisi arasında seçim yapmak zorunda kalmadım. Ailem benim aldığım her kararı destekledi ve hep yanımda oldu. Onların bu desteği sayesinde iki alanda da başarılıyım” dedi.

3 DİL BİLİYOR

Türkçe, İngilizce ve Fransızca bilen Yiğit Gülmezoğlu, “Bunda kesinlikle bugüne kadar aldığım eğitimin ve annemim etkisi var. Çünkü ilköğretim ve lise çağında okulumuzda yoğun bir Fransızca eğitimi alırken İngilizceyi de ikinci dil olarak alıyorduk. Evde de annem İngilizce öğretmeni olduğu için İngilizcemi pekiştirme şansım oluyordu. Üniversitede de eğitim dili İngilizceydi. Bu nedenle 3 dil konuşabiliyorum ve bana spor hayatımda çok büyük faydası oluyor” diye konuştu. Yaklaşık 11 yıldır mücadele ettiği Arkas Spor ile altyapılar dahil birçok şampiyonluk ve başarı kazanan Yiğit Gülmezoğlu, alt yapıya önem veren, genç sporculara değer vererek şans tanıyan bir kulüp ve Glenn Hoag gibi bir antrenörle çalışmanın şansını yaşadığını da ifade etti.

 Yiğit Gülmezoğlu, who has graduated from Yaşar University’s Department of Industrial Engineering this year, proves quite well that academic and sporting success can go together.  Also representing us as a national athlete, the achieved volleyball player of Arkas Sports Club is an impressing figure with his national and international achievements. The achieved hitter who played in the Champions League at the age of 16, Gülmezoğlu has been picked as best player various times.

A national volleyball player of Arkas Sports Club, Gülmezoğlu has been successfully managing his academic life along with his sporting life in the best possible way. After he graduated from Tevfik Fikret Primary School – the school where he started playing volleyball – ranking first among his peers at the age of eight, Gülmezoğlu also became a successful student at Science High School, which is -along with the numerous prizes he won in sports – followed by his successes at and graduation from Yaşar University’s Department of Industrial Engineering. Gülmezoğlu even qualified for playing in Champions League in his first year in men’s 1st team of Arkas Sports Club where he had played in beginners’ team until he qualified for the 1st team at the age of 16. Gülmezoğlu has been selected “best player” twice in various tournaments and “best setter” once in Turkish League, and proceeded successfully in his academic life simultaneously.

Expressing that he has always lived his life in a planned and scheduled way to make the most of it and that he owes his success to this way of living, Gülmezoğlu continued saying: “National team, travelling with Arkas team, tournaments and academic life. It is extremely challenging to manage all of them at the same time and in the best possible way. This may be the biggest factor that made me choose industrial engineering. Because, just like in my personal life, correct programming and efficiency are sine-qua-nons in my profession as well. Thanks to my university education, I have learnt to make the best plan for each stage of my life and to live it in the best possible way. My professors have also been supportive towards me.”

SECRET TO SUCCESS: FAMILY SUPPORT

To point out to the challenge of managing academic life in parallel with athletic life, Gülmezoğlu said, “Some people are forced to make a choice between their professional sporting life and their academic life. Contrary to this case, I believe that – though it’s extremely challenging – one can maintain a successful life of sports and academic education simultaneously with proper planning. What is indispensable in this case, however, is family support. I have never been forced to make a choice between sports and education. My family has always supported my decisions, and been by my side so far. It is their support that has helped me excel in sports and academia.”

SPEAKS THREE LANGUAGES

Speaking Turkish, English and French, Yiğit Gülmezoğlu said, “The education I have been exposed to as well as my mom have helped me speak three languages. Because the primary school and the high school I went to offered intensive French courses, in addition to English courses as our second foreign language. Since my mom is an English teacher, I have had the chance to improve my English by practicing with her at home. The medium of instruction at the university was also English. So, today, I speak three languages, and that helps me a lot in my athletic life.”