Duymadan müzik klibi yaptıA MUSIC VIDEO MADE AGAINST HEARING LOSS

Yaşar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencisi Mehmet Öztaban, doğuştan işitme ve konuşma engeline karşın duymadan ses dalgalarından faydalanarak illüstrasyonlardan oluşan bir animasyon müzik klibi yaptı. Kulaklık yardımıyla yalnızca çok yüksek sesleri çok az duyabilen Öztaban, tasarladığı klip için “En sevdiğim şarkı” dediği The Doors’un People are strange isimli şarkısını seçti.

 Yetenek sınavını kazanarak girdiği Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümünü bu yıl dereceyle bölüm üçüncüsü olarak bitirmeye hazırlanan Mehmet Öztaban, bitirme projesi olarak işitme ve konuşma engeline karşın bir animasyon müzik klibi hazırlamayı seçti. Kulaklık yardımıyla çok yüksek sesleri çok az ve net olmayan bir şekilde işitebildiğini belirten Öztaban, klibi hazırlarken şarkıdaki müziğin ses dalgalarından ve ona hissettirdiklerinden faydalandığını söyledi.

 KENDİNİ İFADE ETTİ

Mehmet Öztaban, “Doğuştan gelen işitme sorunum var. İşitme cihazıyla hayatımı bir nebze olsun kolaylaştırıyorum. İşaret diline ihtiyaç duymadım. Kendimi bu şekilde de ifade edebildiğimi düşünüyorum. 2 yaşında işitme problemim anlaşıldı, 3 yaşında Bornova’da özel eğitime başladım. Normal okullarda okudum hep, azmim ve hocalarımın da desteği sayesinde eğitim hayatım iyi geçti. Bir sonraki yıl ablamın yardımıyla Yaşar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümüne yetenek sınavlarını geçerek girdim. İlk başlarken çok tedirgindim, yadırganacağımdan endişeliydim, ama yanıldım. Arkadaşlarım ve hocalarım bana çok yardım ettiler destek oldular, bugünlere kadar geldim. Öğrenim hayatım süresince halam ve ablamla kaldığım için ailemden uzak bir şehirde olmak beni çok etkilemedi” diyerek eğim hayatını anlattı.

 SESLERİ DUYMADAN HAZIRLADI

Bir animasyon klip tasarlamayı seçmesini de anlatan Öztaban, “Güzel ve başarılı geçen dört yılın ardından bitirme projesi olarak ne yapacağıma, danışman hocam Yrd. Doç. İsmail Okay ile birlikte karar verme sürecine girdik. Süreç içerisinde çeşitli projeler konuştuk ve birlikte belki de insanların benim için zor olabileceğini düşündüğü bir animasyon müzik klibi hazırlama kararı aldık. Projeyi hayata geçirmek için en sevdiğim şarkıyı seçtim. Başta, sesleri müziğin ses dalgalarına bakarak nerede yüksek, nerede alçak olduklarını çözdüm ve müzik klibinin animasyonunu bu ses frekansının yüksekliğine, alçaklığına ve tekrar sıklığına göre planladım. Bu süreç devam ederken aynı zamanda klip içindeki sahnelerde belirecek illüstrasyonları tasarlayıp klibe yerleştirdim. Hazırladığım illüstrasyonların şarkı sözleriyle senkronizasyonunu ayarlayıp projemi tamamladım. Hem şarkının hem de klibin beni, çalışmalarımı ve duygularımı yansıttığını düşünüyorum” dedi. 

​ 

 Mehmet Öztaban, student at Yaşar University’s Department of Graphic Design, made an animated music video with illustrations by making use of sound waves despite his innate disability to hear and speak. Hearing extremely loud sounds only to some extent with hearing aid as he suffers from profound hearing loss, Öztaban decided to make a music video for his favorite song, the Doors’ People are Strange.

Mehmet Öztaban has chosen to make an animated music video for his graduation project against his speaking and hearing disability, and graduated with the third highest GPA from the Department of Graphic Design within Yaşar University Faculty of Art and Design, where he was admitted after passing the aptitude test. Expressing that he can hear only a little of extremely loud sounds in an unclear way, Öztaban said he made use of the sound waves of the song and how the song makes him feel while making the music video.

 HIS SELF-EXPRESSION

“I suffer from innate hearing loss. Hearing aid makes my life relatively easier. I never needed sign language for communication. I believe I can express myself  this way, as well. My hearing loss was diagnosed when I was two years old, and I started to receive special education in Bornova when I was three. I have always studied at ordinary schools, and had a successful education life thanks to my determination and my teachers’ efforts. Next year, I was admitted to Yaşar University’s Department of Graphic Design after passing the aptitude test thanks to my sister’s help. Initially, I was really nervous as I feared people would approach me in a strange way. Apparently, I was wrong. My friends and my teachers helped and supported me a lot, and here I am. As I have lived with my aunt and my sister throughout my study life, it didn’t affect my life that much to be away from my family,” said Mehmet Öztaban to tell the story of his study life.

 THE MUSIC VIDEO PREPARED WITHOUT HEARING THE ACTUAL SOUND

  Also explaining why he chose to design an animated music video, Öztaban said, “After four successful years of studying at university, my advisor, Asst. Prof. İsmail Okay and I were in a decision-making process about what my finishing project was going to be. We talked about various projects throughout the process, and we decided to prepare an animated music video, which perhaps people thought would be difficult for me to realize. I chose my favorite song for the project. Initially, I tried to figure out the music sound as a whole by looking at where sound waves are at high or low frequencies, and planned the animation for the music video based on the frequency variations of the sound waves. Simultaneously, I designed the illustrations for the music video, and placed them into the video. And lastly, to complete my project, I synchronized these illustrations with the lyrics of the song. I believe the song and the music video reflect my work and my feelings.” 

​