Dünya devinde bir YaşarlıHis passion becomes his profession

Boeing ve Airbus’ın kabin içi ondan sorumlu

Uçaklara ve teknolojik ürünlere olan büyük merakı İzmirli Ersan Durer’i çok sevdiği mesleği ile buluşturdu. Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Durer, ticari uçak ve hava araçları kabin içi pazarında dünya lideri olan uluslararası Zodiac Aerospace’in başarılı mühendislerinden biri olmayı başardı. Genç mühendis Boeing ve Airbus yolcu uçaklarının business class ve first class kabinleri için geliştirilen yeni ürünlerinin devreye alınmasından sorumlu.  

ÖNCE ABD’DE ŞİMDİ DE İNGİLTERE’DE

8 yılı aşkın bir süredir tutkusunun peşinden giderek havacılık ve uzay endüstrisinde faaliyet gösterdiğini anlatan genç mühendis, 2008 yılında Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği, 2011 yılında ise Kaliforniya Eyalet Üniversitesi Mühendislik Yönetimi yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans eğitimi aldığı sırada uluslararası Zodiac Aerospace’den iş teklifi alarak firmada yalın üretim mühendisliği ve operasyonel mükemmellik alanlarında çalışan Ersan Durer, 2016 yılında ise aynı firmanın İngiltere’deki şirketine geçti.

BOEING VE AIRBUS MÜŞTERİLERİ ARASINDA

Müşterileri arasında pek çok havayolu şirketleri ile Boeing, Airbus, Bombardier gibi dünya devi uçak üreticilerinin yer aldığı ayrıca uzay araçları üreten Zodiac Aerospace’te çalışmaktan büyük keyif aldığını belirten Durer, “Küçük yaşlardan itibaren uçaklara, teknolojik ürünlere ve göklerde olup bitene daima ilgim oldu. Lisans yıllarının sonlarına doğru kendime bu yolu çizdim. 2016 yılından bu yana da yeni ürün devreye alma ve endüstriyelleştirme mühendisi olarak çalışıyorum. Boeing ve Airbus yolcu uçaklarının business class ve first class kabinleri için oluşturulan yeni ürünlerin devreye alınmasından sorumluyum. Ürünlerin tasarımından seri üretime kadar mühendislik gerektiren tüm fonksiyonlara yoğun vakit harcıyor ve projelerde liderlikler üstleniyorum. Yaptığım işten ve bu sektörde olmaktan büyük keyif alıyorum” dedi.

 

PARANIN DEĞİL TUTKULARINIZIN PEŞİNDEN GİDİN

Genç yaşında başarılı bir kariyerin sahibi olan yetenekli mühendis mezun olacak öğrencilere ise ‘paranın değil, başarının ve tutkularınızın peşinden koşun’ tavsiyesinde bulundu. Ersan Durer, “Yaşar Üniversitesi’nde eğitim aldığım yıllarda çeşitli problemlere bilimsel çözümler üretebilmeyi öğrendim. Bunun kariyerimi dolaylı olarak etkilediğini düşünüyorum. Öte yandan başarılı bir kariyer istiyorsanız her şeyi kendi başınıza yapmaya çalışmayın, insanlarla birlikte yapın ve uyumlu olun. Egolarınızı ve ön yargılarınızı bir kenara bırakın. Hata yapmaktan korkmayın ve kendi fikirlerinize güvenin. Planlarınıza bir de evrensel pencereden bakın.” diye konuştu.            

Ersan Durer from İzmir discovered his beloved profession thanks to his interest in planes and technological products. Durer, who is a graduate of Yaşar University’s Department of Industrial Engineering, became one of the achieved engineers of the world’s giant Zodiac Aerospace, which is a world leader in aerospace equipment and systems for commercial, regional and business aircraft. The young engineer manages introduction of new products developed for the first class and business class cabins of Boeing and Airbus passenger planes. 

Expressing that he is greatly happy to be working for Zodiac Aerospace, which serves numerous airline companies, and world’s giant aircraft manufacturers including Boeing, Airbus, Bombardier and which also manufactures spacecrafts, Durer said, “I have always been interested in airplanes, technological products, and the things happening up in the skies since my childhood. Towards the end of my undergraduate education, I decided to carry on in this direction. Since 2016, I have been working as a new product introduction and industrialization engineer. I manage introduction of the new products developed for Boeing and Airbus first class and business class cabins. I spend a great deal of time on all of the functions which require engineering from product design to serial production, and manage projects. I really enjoy my job and working in this sector.”

The proficient engineer, who has a professional life full of successes already at a young age, advised prospective graduates to chase after their ambitions and success, not the money itself.