Cannes’da gururumuz olacakOUR PRIDE IN CANNES

Yaşar Üniversitesi Film Tasarımı Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Doğa Çakaloz, 300 üniversite öğrencisinin başvurduğu 2. Kristal Kamera Kısa Film Yarışmasında, Cihan Ünal, Nebahat Çehre, Selçuk Yöntem gibi usta oyuncuların yer aldığı jürinin beğenisini kazanarak birinci olmayı başardı. Çakaloz, bu başarısıyla dünyanın en büyük film festivallerinden biri olan Cannes Kısa Film Festivaline katılım ve filminin gösterimi hakkını kazandı.

Türk Sinemasının geleceğine katkı sağlamak ve sektöre yeni yönetmenler kazandırmak amacıyla Marmara Forum tarafından ikinci kez düzenlenen üniversiteler arası Kristal Kamera Kısa Film Yarışmasına 300 öğrenci filmi başvurdu. İlk filmleriyle, jüriden en yüksek puanı alan 5 film eser sahibi, finale kalarak Bekir Aksoy, Bengi Öztürk, Özgür Özberk ve Eda Erol gibi ünlü isimlerle birer kısa film çekme fırsatını elde etti. Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Film Tasarımı Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Doğa Çakaloz, iki yakın arkadaşın hikayesini anlattığı Kırıntılar isimli filmiyle 5 finalist arasında yer almayı başardı. Finalistler, büyük final için yeni birer film çekerek, birbirleriyle son kez yarıştı. Finalistlerin filmlerinde rol alacak ünlüler, jürinin yaptığı kura ile belirlenip finalde yarışacak olan yarışmacılara dağıtıldı.

‘NEREDESİN’ FİLMİ CANNES YOLUNDA

Doğa Çakaloz, final için, geçtiğimiz ay, ünlü oyuncu Bekir Aksoy ve Yaşar Üniversitesi öğrencisi Seda Er’in başrollerinde oynadığı Neredesin isimli filmini İzmir’in Bayındır ilçesinde çekti. Garson bir kızın, her gün trenle çalıştığı kafeye gelen bir adama olan hayranlık dolu ilgisini ele aldığı film, diğer 4 finalistin filmleriyle birlikte büyük ödül için yarıştı. Türk Sinemasının usta isimleri Nebahat Çehre, Cihan Ünal, Selçuk Yöntem ile Mustafa Büyüksipahi ve Selçuk Kaya’nın jüri üyeliğini üstlendiği yarışmada, Doğa Çakaloz, Neredesin filmiyle jürinin seçimiyle büyük ödülü kazanmayı başardı. Çakaloz, bu birincilikle, Cannes Kısa Film Festivaline katılım ve filminin gösterimi hakkını kazandı.

‘HERKESİN BİR HİKAYESİ VAR’

İlk yönetmenlik deneyiminde birbirinden usta isimlerin beğenisini kazanmanın ve birinciliğin gururunu yaşadığını belirten Doğa Çakaloz, “Kafamdaki düşünceleri insanlara aktarmanın güzel bir yolu olduğu için film çekmeyi tercih ettim. İnsanların günlük hayatında sürekli olan biten, ancak pek dikkate almadıkları küçük detaylarla ilgilenmeyi çok seviyorum. Herkesin her şeyin bir hikayesi olduğuna inanıyorum ve bunları insanlara göstermeyi kendime görev edindim. Filmimde de hayatın içinde her daim olabilecek ve çoğu zaman eyleme geçmediği için fark edemeyeceğimiz bir detayı insanlara aktarmak istedim” dedi.  Genç yönetmen, önümüzdeki dönemlerde ise film yapımcısı olmak istediğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen yarışmada, birinciliği yine Yaşar Üniversitesi Film Tasarımı Bölümü öğrencisi Gizem Dağlı, Pamuk isimli filmiyle kazanmıştı. 

  Doğa Çakaloz, third year student at Yaşar University’s Department of Film Design, came in first at the 2nd Crystal Camera Short Movie Competition where 300 university students competed. This success gained Çakaloz the opportunity to submit his film to one of the world’s largest film festivals, Cannes Court Metrage Short Film Festival.

Çakaloz shot the movie ‘Neredesin’ in Bayındır, İzmir. The movie stars the famous actor Bekir Aksoy as lead actor and Seda Er, a student of Yaşar University, as lead actress. Telling the story of a waitress who starts to fall for a man visiting the café she works at every day, the movie competed against four other finalists for the great award. Among the jury members were prominent figures of Turkish cinema that included Nebahat Çehre, Cihan Ünal, Selçuk Yöntem and Mustafa Büyüksipahi.

‘EVERYONE HAS A STORY’

“I preferred to shoot a movie as I thought that it is a good way to share my thoughts with other people. I really like spending time on the little and constantly-happening details in others’ lives, which most people ignore. I believe that everyone has a story, and I’ve made it my duty to show these details to people. In the short film I directed, I wanted to dwell on a specific detail that can well be a part of life and that is missed as no action is taken towards it,” said Çakaloz exulting in coming first and gaining the appreciation of the renowned jury members with his directorial debut.  The young director also noted that he wants to be a producer in the near future.