Brezilya’da ülkemizi Yaşar Üniversiteli Uğur Gönül temsil edecek

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Uğur Gönül, 4-6 Kasım tarihleri arasında Brezilya’da gerçekleştirilecek Gençlik Tarım Zirvesi’nde (Youth Ag Summit) Türkiye’yi temsil edecek.

45 farklı ülkeden gıda güvenliğini savunan 100 genci bir araya getirecek olan ve Bayer şirketi tarafından düzenlenen zirvede Uğur Gönül, Birleşmiş Milletler tarafından da dünyanın örnek kırsal kalkınma modeli seçilen Tire Süt Kooperatifi’nin nasıl başardığını anlatacak.

2050 yılına kadar hızla artacak dünya nüfusunun nasıl besleneceği konusunda sorunların üstesinden gelmek için 18-25 yaş arası gençleri bir araya getirecek Gençlik Tarım Zirvesi’ne, bu yıl 140 ülkeden 2 bin 800 kişi başvurdu.

KOOPERATİFÇİLİĞİN ÖNEMİNİ ANLATACAK

Bayer Tarım Ürünleri yöneticilerinin yaptığı değerlendirme sonucunda seçilen Yaşar Üniversitesi Öğrencisi Uğur Gönül, “Tarıma olan ilgim ortaokul sıralarında aldığım tarım teknolojileri dersi ile başladı ve zamanla büyüdü. Gençlerin daha iyi bir gelecek için fikirlerini üreteceği ve tartışacağı böylesi bir zirvede yer alabilmekten büyük mutluluk duyuyorum. Brezilya’da düzenlenecek zirvede, küçük ölçekli tarla sahipleri ve çiftçileri güçlü bir işbirliği ile bir araya getiren bölgesel kooperatiflerden bahsedeceğim. Bunun en başarılı örneklerinden biri ülkemizin en büyük kooperatiflerinden biri haline gelen Tire Süt Kooperatifi’dir. Zirvede kooperatifin işleyişinden ve projelerinden bahsedeceğim. Zaten burada da amaç yeni fikirlerden ziyade dünyada başarı gösteren projeleri bir araya getirmek. Ayrıca bir hukukçu olarak da ülkemizde tarım arazilerinde yaşanan miras sorunları dikkatimi çekiyor. Maalesef miras sonrası bölünen tarım arazileri çeşitli sebeplerden ekilip, biçilmiyor” dedi.  

ULUSLARARASI BİR ÖĞRENCİ

ABD Dış İşleri Bakanlığı’nın sponsorluğunda değişim öğrencisi olarak lise öğretiminin 1 yılını ABD’nin Teksas eyaletinde tamamlayan Uğur Gönül, üniversite öğrenimi boyunca da pek uluslararası projede yer aldığını söyledi. Gönül, “Üniversite eğitimim boyunca Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı (IVLP), Erasmus + YouthPass ‘2017 Barış İçin Gençlik’ gibi uluslararası projelerde yer alarak kendimi geliştirmeye çalıştım.  Bu tür uluslararası faaliyetlerde deneyim elde eden gençlerin, ülkemizi yurtdışında daha aktif ve başarılı temsil edebildiklerine inanıyorum” diye konuştu.