Beyin Dalgalarıyla Kontrol Edilebilen Tekerlekli Sandalye ProjesiThe Wheelchair Steered by Brainwaves

Yaşar Üniversitesi öğrencileri Ali Selek ve İlker Işık, felçli hastalar için beyin dalgalarıyla kontrol edilebilen tekerlekli sandalye projesi geliştirerek TÜBİTAK’tan 2209A desteği almaya hak kazandı.

Selek ve Işık’ın üreteceği, beyin dalgalarıyla kontrol edilebilen ve GPS ile yer bildirimi yapacak tekerlekli sandalye, Türkiye’deki 1 milyonun üzerindeki felçli hastalara umut ışığı olacak.

Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencileri Ali Selek ve İlker Işık, elini ve ayağını kullanamayan felçli hastalar için beyin dalgalarını algılayan sensörlü kontrol sistemiyle çalışan tekerlekli sandalye projesi geliştirdi. Yurtdışında çalışmaları sürdürülen benzer projeleri inceleyen Selek ve Işık, çok daha uygun maliyetle ve geliştirilmiş yerli tasarım projesi geliştirip destek için TÜBİTAK’a başvurdu. TÜBİTAK tarafından incelenen “Tekerlekli sandalyenin beyin dalgalarıyla kontrolü ve GPS ile yer bildirimi” isimli proje, desteklenmeye değer görüldü.

Ali Selek-İlker Işık
Ali Selek-İlker Işık

TÜBİTAK DESTEKLİYOR

Projeyi beyin sinyallerinin incelenmesine bağlı olarak yapılacak bir Ar-Ge çalışması olarak tanımlayan Ali Selek, “Kısa adı EEG olan sistem, sensörler takılı bir şapka yardımı ile kişinin beyin dalgalarını okuyabiliyor ve bu bilgi bilgisayar tarafından analiz edilerek bağlı cihaza aktarılıyor. Bu sayede hangi hareketi yapmak istediğinizi, ne tarafa bakmak istediğinizi anlayabiliyor ve beyniniz ile verdiğiniz komutları, sanal ortamda da aynı hareketlerin gerçekleşmesini sağlayabiliyorsunuz. Projemizin çıkış noktası bu cihaz oldu. Beyinden gelen sinyaller kullanılarak  vücudun herhangi bir organı kullanılmaksızın tekerlekli sandalyenin kontrolünün sağlanmasını amaçladık” dedi.

FELÇLİ HASTALARA KOLAYLIK

Projeleri tamamlandığında, Türkiye’deki 1 milyonu aşkın felçli hastanın, büyük maddi yükümlülükler gerekmeden kendi başına dolaşabilme şansının ortaya çıkmasını istediklerini belirten Selek, “Yapacağımız cihaz, genel olarak EEG elektrotları, haberleşme modülü, mikro denetleyici olarak üç temel bileşenden oluşacak. Elektrotlar sayesinde beyinden alınan verinin, mikro denetleyici tarafından işlenmesi ve daha sonra haberleşme modülü yardımıyla bir başka fiziksel alan ile veri alışverişi yapılması şeklinde özetlenebilir. GPS sayesinde de tekerlekli sandalyenin konum belirlenmesi, yön bulmak gibi işlevleri yürütmesini sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Ülkemizde ve dünyada, tekerlekli sandalyeye mahkum kalmış birçok insan başka insanların yardımına ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Ali Selek, “İsteğimiz temel şey, başka insanlara bağımlılığı azaltmak. Bu uygulama ve donanım sayesinde, insanların birey olarak yaşamalarına destek vermek istedik. Felçli hastalar, başkalarına ihtiyaç duymadan günlük yaşantısını gerçekleştirebilecek, tüm yönlere kendi isteği doğrultusunda hakim olabilecek. Hareket edemeyen, tekerlekli sandalyeyi yönetme kolu ile dahi kontrol edemeyen hastaların da tekerlekli sandalyeye oturduğu zaman düşünce gücüyle sandalyenin kontrolünü sağlamasına olanak sağlamak amaçlarımızdan biri” dedi.

YSR Beyin Dalga (1)

Proje danışmanları Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Mustafa Seçmen ve Yrd. Doç. Dr. Nalan Özkurt ise öğrencilerinin, henüz 3. sınıfta, böyle bir proje üretmelerinin, aldıkları eğitimi göstermesi açısından oldukça önemli olduğunu kaydetti.

ÜNİVERSİTEDEN DESTEK

Ali Selek ve İlker Işık, daha önce de cep telefonu ve tabletler yardımıyla kontrol edilebilen akıllı priz tasarlamıştı. Yaşar Üniversitesi, projenin patent başvurusunu yapmış, Proje Destek Ofisi Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) kapsamında 19 bin TL ile öğrencileri desteklemişti. Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin çatısı altında kurulan Minerva Kuluçka Merkezi de akıllı otomasyon sistemi alanında kendi şirketlerini kurmayı hedefleyen öğrencilere, mobilyasından, kırtasiye gereçlerine, internetten telefonuna kadar tüm donanımlarıyla 1 yıl süreyle kullanabilecekleri ofis tahsis etmişti.​

 

  Students from Yaşar University Ali Selek and İlker Işık developed a project to control wheelchairs with brainwaves which will ease the lives of paralyzed people. The project has been granted a national scholarship for research projects of undergraduate students by the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TÜBİTAK).

Steered by brainwaves and designed to share GPS locations, the wheelchair will be a promising invention for over 1 million paralyzed individuals in Turkey once the project is accomplished by Selek and Işık.

Yaşar University’s undergraduate students Ali Selek and İlker Işık from the Department of Electrical and Electronic Engineering designed the wheelchair to detect brainwaves with the controlled-sensor system on it and to assist paralyzed individuals who cannot use their limbs. Selek and Işık developed this domestic design project with a far more decent budget on the basis of their investigation of similar projects conducted abroad and subsequently applied for TÜBİTAK scholarship. TÜBİTAK has deemed the “brainwave-steered wheelchair capable of GPS location sharing” a project worthy of their support after assessing the application.

The project advisors and academicians Assoc. Prof. Dr. Mustafa Seçmen and Assist. Prof. Dr. Nalan Özkurt from the Department of Electrical and Electronic Engineering pointed out that the project signifies the quality of the students’ education as they have developed such an accomplished project in just their third year at university.